Nusičiaudėjus ar nusikosėjus, vejantis troleibusą ar šokant valsą, pakėlus vaiką ar krepšį su maistu, – kasdienių aplinkybių, kai dėl fizinio krūvio prateka šlapimo, yra gausu. Apie šią bėdą vengiama garsiai kalbėti, nors duomenys rodo, kad ji kamuoja 50 proc. moterų menopauzės metu. Nemalonumai gali prasidėti ir anksčiau, ypač – po gimdymo. Jie sukelia didelį diskomfortą, menkina gyvenimo kokybę. Moterys gelbstisi naudodamos šlapimą sugeriančius įklotus, stengiasi mažiau gerti. Tačiau yra dar vienas būdas – modernios operacijos, po kurių jau kitądien pacientės keliauja namo. „Svarbiausia – neslėpti problemos, nes šiandien jos galima nesudėtingai atsikratyti visiems laikams“, – sako Vilniaus miesto universitetinės ligoninės Ginekologijos skyriaus vedėjas dr. Gediminas Mečėjus.
Seni būdai – sudėtingi
Šioje ligoninėje naujoviškos šlaplės fiksavimo procedūros atliekamos daugiau kaip metus. Anot G. Mečėjaus, jos yra žymiai efektyvesnės nei daugelį metų praktikuotos sudėtingos chirurginės intervencijos, kai tekdavo prapjauti pilvo sieną. Efektyvesnė ir už mažiau traumuojančias laparoskopines operacijas. Duomenys rodo, kad minėti būdai padėdavo tik 50 procentų atvejų, be to, vėliau bėda neretai atsikartodavo. Maždaug prieš 10 metų pasaulyje pradėta taikyti nauja gydymo metodika. Ji iš esmės nesiskiria nuo ankstesniųjų, tik daug paprastesnė ir saugesnė pacientėms. Jos metu po šlaple įvedama maždaug 1-1,5 cm pločio juostelė, kurios pagrindą sudaro tinklelis. Ši sintetinė medžiaga suauga su moters jungiamuoju audiniu. Susiformavęs pusiau natūralus audinys užtveria kelią šlapimo nutekėjimui fizinio krūvio metu. Operacija tetrunka 15-20 minučių, jos metu išvengiama šlapimo pūslės, tiesiosios žarnos pažeidimų. Procedūros metu taikoma spinalinė arba bendroji nejautra, gali būti naudojamas ir vietinis nuskausminimas. Naujosios metodikos efektyvumas – 80-90 proc. ir, G.Mečėjaus teigimu, šiuo metu ji yra veiksmingiausia iš visų esamų. Be to, maža tikimybė, kad bėda atsinaujins. Dėl tokios procedūros būtinybės sprendžiama individualiai, įvertinus šlapimo nelaikymo pobūdį ir sunkumą.
Namo – po paros
Daug kur užsienyje jau praėjus 2-4 valandoms po operacijos pacientės išrašomos namo. Lietuvoje moterys ligoninėje praleidžia parą. Tačiau toks greitas grįžimas namo dar nereiškia, kad būtina tuoj pat pulti prie kasdienių buities darbų. „Kiekviena žaizda gyja mažiausiai savaitę. Tam, kad juostelė sėkmingai suaugtų su audiniais, patariama maždaug mėnesį nekiloti sunkių daiktų, vengti didelio fizinio krūvio“, – sako G.Mečėjus.