Tarptautinė slaugytojų diena švenčiama tarptautinės Raudonojo kryžiaus organizacijos sprendimu, anglų slaugytojos Florence Nightingale (1820 05 12) garbei. Gailestingumo ir pasiaukojimo kenčiančiam žmogui simboliu tapusi moteris Krymo karo metu Turkijoje organizavo sužeistųjų gydymą ir priežiūrą, o vėliau tapo pirmoji slaugių kursų rengėja Anglijoje.
Šiuolaikiniame pasaulyje slaugytojai yra viena didžiausių sveikatos priežiūros specialistų grupių, kurios rengimui, kvalifikacijai, nuolatiniam tobulėjimui skiriamas ypatingas dėmesys. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, visoje planetoje bet kurią minutę į pagalbą žmogui yra pasirengę atvykti apie 6 mln. slaugos specialistų. 100 000 mūsų šalies gyventojų tenka 743 slaugytojai, Latvijoje – 547, Estijoje – 655. Europos Sąjungoje slaugos srityje dirbančiųjų sveikatos priežiūros specialistų vidurkis šiuo metu 727 slaugytojai 100 000 gyventojų.
Lietuvoje iš šiuo metu slaugos paslaugas teikiančių 24 290 slaugos specialistų sveikatos sistemoje dirba apie 22 tūkst. Socialinės apsaugos ir darbo, švietimo ir mokslo, krašto apsaugos bei vidaus reikalų sistemose slaugos paslaugas apie 3 tūkst. slaugos specialistų. Slaugos specialistai, sėkmingai įsilieję į Europos Sąjungos erdves, aktyviai siekia profesinių aukštumų, plėtoja tarptautinį bendradarbiavimą. Tai atveria naujas galimybes tobulinti slaugos paslaugų kokybę, gerinti jų prieinamumą.
Reformuojant Lietuvoje sveikatos apsaugos sistemą, neliko nuošalyje jos sudėtinė ir pati didžiausia teikiamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų dalis – slauga. Sveikatos priežiūros pertvarką iškėlė specialistams naujus profesinius uždavinius, praplėtė jų funkcijas ir vaidmenį. Sveikatos sistemai reikia aukštos kvalifikacijos, savarankiškų praktikų, kurie puikiai atliktų savo funkcijas, aktyviai bendradarbiautų su pacientais, jų šeimos nariais, visais sveikatos priežiūros specialistais.
SAM Ryšių su visuomene skyrius,
Natalja Keturkienė