Viena pacientė gimdė 1983 metų rugsėjo 6 d., bet nesėkmingai. Praėjus dviems savaitėms po gimdymo jai prasidėjo gimdos uždegimas, peritonitas, teko pašalinti gimdą ir gimdyvė mirė nuo sepsio. Nėštumo metu vartojant imunosupresantus yra blokuojamas imunitetas, todėl bet kokia infekcija gali pridaryti nepataisomos žalos. 2004 ir 2008 metais du kartus nėštumą remdamiesi gydytojų nefrologų rekomendacijomis mes baigėme Cezario pjūvio operacija. Prisimenu, kad Lukas Staniukaitis gimė 36 savaičių ir buvo pats didžiausias - 2 kilogramų aštuonių šimtų gramų.
Tačiau Mantas Kremeris sumušė visus rekordus: 3680 gramų, 55 centimetrų ūgio. J.Kremerytė yra pirmoji moteris, kuri Lietuvoje pagimdė natūraliai, turėdama persodintą inkstą. Iš tiesų, nėra indikacijų moteriai, kuriai persodintas inkstas, visuomet atlikti Cezario pjūvį. Paprastai nėštumas programuojamas užbaigti anksčiau, 38-tą nėštumo savaitę. Pacientę buvo sunku įtikinti pačią gimdyti, nes nuo pat nėštumo pradžios jai buvo žadama, kad darys Cezario pjūvį. Gimdyvė įtikėjo, kad natūralus gimdymas bus traumuojantis. Iš tiesų operacija yra rizikingesnė, juolab moteris yra tris kartus natūraliai gimdžiusi. Šiai pacientei tai buvo penktas nėštumas ir ketvirtas gimdymas. Prieš dvejus metus persodintas inkstas jai labai gerai prigijo. Tik tiek, kad nėštumo metu moteriai buvo prisidėjusi šlapimo takų infekcija, o gimdymo metu buvo atsiradę problemų, pasireiškė gimdymo veiklos ir stangų silpnumas. Silpna gimdymo veikla medikamentais sunkiai koregavosi, todėl teko atlikti vaisiaus vakuuminę ekstrakciją. Naujagimis gimė be hipoksijos, sveikas. Kadangi pagimdžiusi moteris vartoja imunosupresantus - ciklosforiną, azatiopriną - paprastai žindymas nerekomenduojamas. Pirminiai gimdyvės tyrimai po gimdymo yra pakankamai geri: kreatinino, šlapalo kiekis kraujyje yra normalūs, tačiau prieš išrašydami gimdyvę namo mes dar norėtume pasikonsultuoti su ją gydžiusia gydytoja nefrologe Loreta Vareikiene iš Santariškių klinikų. Po gimdymo Jolita jaučiasi gerai, nepastebime jokių dekompensacijos požymių, inkstų funkcija yra normali. Nors išrašome gimdyves trečią parą po gimdymo, šįkart norėtume bent savaitę palaukti, pasitarti su nefrologais ir bent dar kartą pakartoti tyrimus.“
Tiko trečias inkstas
Jovitos inkstai nustojo veikę prieš šešerius metus, iškart po trečiosios dukros gimimo. Moteris persirgo inkstų geldelių uždegimu, inkstų veikla triko, kol teko dializuotis. Po beveik trejus metus trūkusių dializių, kurias Šventupyje gyvenanti moteris darė Ukmergės ligoninėje, 2007 metų gegužės 11 dieną jai atliktas inksto persodinimas. Šią dieną moteris vadina antruoju gimimu. “Pirmą kartą atvykti persodinimui pakvietė į Kauno klinikas. Nebuvo kuo nuvažiuoti, todėl iš ryto inkstas jau buvo persodintas mergaitei. Antrą kartą vėl paskambino iš Kauno, bet inkstų laukėme net septyniese. Tąkart po inkstą gavo kita moteris ir vyras. Man nusišypsojo laimė sulaukti inksto trečią kartą. Buvo praėjusios trys savaitės, kaip grįžau iš Kauno, kai paskambino iš Santariškių klinikų. Tąkart donoro laukėme tryse - vyras ir mes, dvi moterys, o donorė irgi buvo moteris. Inkstas kliuvo man, nes kitai pacientei tąkart persodinimą atidėjo todėl, kad jai buvo paūmėjusi opaligė. Inkstas man labai gerai prigijo, greitai buvau išrašyta iš ligoninės”.
Pastojo po persileidimo
Po persodinimo J.Kremerytė sako besijaučianti visiškai sveika. Tačiau pernai ji patyrė persileidimą, todėl pirmadienį gimęs sūnelis, tikina, labai išlauktas, išmylėtas. Jovita tik gūžteli pečiais, klausiama, iš kur toks pasiryžimas gimdyti vaikus. Ji pati yra vyriausia iš trijų seserų, jauniausiąją jos sesę motina gimdė, būdama 43 metų.
Nėštumas, laukiantis sūnelio, kuriam iš anksto buvo išrinkusi Mato vardą, Jovitai nebuvo sunkus. Moteris sako nesibaiminusi ir kad nėštumo metu gerti imunosupresantai pakenks kūdikiui. “Mane gydytojai nuramino, kad nėra jokio pavojaus. Atliko genetinius tyrimus, jie buvo geri. Dabar irgi viskas gerai”. Smulkaus sudėjimo moteris neslepia, kad pati gimdyti ji nebūtų pasiryžusi, jei ne gydytojų įkalbinėjimas. Juolab kad nuo pat pirmųjų nėštumo dienų jai buvo žadėta atlikti Cezario pjūvį. Tiesa, visas tris dukras moteris pagimdė natūraliai, tik jos gimė lengvesnės nei sūnelis - iki trijų kilogramų. Po gimdymo Jovita Kremerytė jau buvo pailsėjusi, žindė sūnelį ir netgi buvo susiruošusi išvykti namo, tačiau gydytojai nusprendė dar palaukti pakartotinių tyrimų.
„Lietuvos sveikata“, Solveiga Potapovienė