Istoriniai raidos aspektai
Pagrindinis Vidaus ligų pagrindų centre dėstomas kursas yra Vidaus ligų pagrindai (propedeutika). Šis kursas glaudžiai susijęs su terapijos dėstymo pradžia Senajame Vilniaus universitete. VU MF pirmoji vidaus ligų katedra įkurta 1799 m., tuomet ji vadinosi Terapijos ir klinikinės medicinos katedra. Prof. Johano Peterio Franko pastangomis 1805 m. katedroje įkurta pirmoji Vilniaus universiteto Terapijos klinika, kurioje ne tik buvo skaitomas teorinis vidaus ligų kursas, bet ir skiriamas didelis dėmesys praktiniam medicinos mokymui. 1823 - 1826 m. Terapijos katedrai ir klinikai vadovavęs Vincentas Herberskis pirmasis Vilniaus universitete ligonių auskultacijai panaudojo stetoskopą. Feliksas Rimkevičius (1799-1851) dėstė patologiją ir specialiąja terapiją. Jis pirmasis Lietuvoje 1822 m. aprašė auskultacijos stetoskopu metodą, širdies auskultacijos taškus, normalų ir sutrikusį širdies ritmą. Jis vienas pirmųjų Lietuvoje praktikavo perkusiją ir auskultaciją.
Terapijos katedros ir klinikos vedėjas prof. Andrius Sniadeckis (1768-1838), skaitydamas teorines paskaitas, ypač daug laiko skyrė propedeutikos dėstymui - anamnezei, pulso tyrimui, auskultacijai. To meto Terapijos katedra ir klinika buvo pasiekusi aukštą pedagoginį-mokslinį lygį, parengė daug gabių mokinių, kurie garsėjo kaip įžymūs mokslininkai ir geri gydytojai praktikai. Nuo to laiko 200 metų vidaus ligų propedeutikos kursas buvo vienas iš bazinių VU medicinos programos dalykų. Senasis Medicinos fakultetas buvo taip pat ir specialiojo viduriniojo medicinos mokslo židiniu Lietuvoje. 1775-1842 metais jame veikusioje Akušerijos mokykloje buvo parengta apie 850 kvalifikuotų akušerių.
1944 m. VU Medicinos fakultete Vidaus ligų pagrindų (įvado) kurso dėstymui buvo įsteigta Vidaus ligų propedeutikos katedra, kuriai 1944 - 1970 m. vadovavo prof. Mykolas Marcinkevičius, 1970 - 1990 m. - prof. Marijonas Krikštopaitis, 1991 m. - prof. Algimantas Irnius.
Katedroje vidaus ligų propedeutikos kursą skaitė prof. Mykolas Marcinkevičius, pradėjo dėstyti tuomet jauni dėstytojai, vėliau tapę profesoriais ir docentais - prof. Marijonas Krikštopaitis, prof. Dalia Tamulevičiūtė, prof. Juozas Rugienius, prof. Juozas Pučinskas, prof. Algimantas Irnius, prof. Julius Kalibatas, prof. Jonas Valantinas, prof. Gediminas Grybauskas, doc. Jokūbas Skliutauskas, doc. Kazimiera Noreikaitė-Žeruolienė, doc. Danutė Speičienė, doc. Remigijus Garalevičius, doc. Janina Urbelienė, doc. Henrikas Čalkauskas, doc. Petras Juodvalkis. Katedroje buvo įkurta virškinimo sistemos ligų probleminė laboratorija, kurioje dirbo mokslo darbuotojai Zosė Kalpokaitė, Ina Glemžienė, inžinierė Irena Malukienė ir kiti.
To meto katedros pedagoginė-mokslinė veikla buvo labai intensyvi. Parengtas ir kelis kartus publikuotas vadovėlis "Vidaus ligų propedeutika", kita mokomoji vidaus ligų pagrindų kurso medžiaga. Pagrindinė mokslo tiriamojo darbo kryptis buvo gastroenterologija, kurioje pasiekta nemažai laimėjimų. Paskelbta daug mokslinių straipsnių, išradimų ir racionalizacinių pasiūlymų. Katedros dėstytojai skaitė pranešimus pasaulio kongresuose ir simpoziumuose.
1990-91 m. pradėta reformuoti VU Medicinos fakulteto struktūrą, katedros perorganizuotos į klinikas ir centrus, peržiūrėtas medicinos programos mokymo turinys. Vidaus ligų propedeutikos disciplina toliau buvo dėstoma Bendrosios terapijos ir reumatologijos klinikoje, kurioje tęsė pedagoginį-mokslinį darbą dalis ankstesnių Medicinos fakulteto padalinių - Vidaus ligų propedeutikos ir Fakultetinės terapijos katedrų dėstytojų.
1996 m. nuo Bendrosios terapijos ir reumatologijos klinikos atsiskyrė Propedeutikos ir slaugos studijų centras (vedėja prof. Danutė Kalibatienė), kuris nuo 1998 m. bazuojasi Vilniaus miesto universitetinėje ligoninėje. 2002 m. centras įtrauktas į Bendrosios medicinos praktikos ir slaugos katedros sudėtį. 2004 m. Bendrosios medicinos praktikos ir slaugos katedra pervardinta į Vidaus ligų pagrindų ir slaugos katedrą. Nuo 2006 m. Vidaus ligų pagrindų centras yra Reabilitacijos, sporto medicinos ir slaugos instituto sudėtyje.