Ieškoti mitybos sąsajų su prostatos vėžio išsivystymu mokslininkai pradėjo remdamiesi ligos epidemiologija. Pasirodo, Rytų šalių gyventojai - kinai, japonai prostatos vėžiu serga gerokai rečiau nei europiečiai ir amerikiečiai, nors autopsijų duomenys rodo, kad ligos mikro židinių aptinkama vienodai. Be to, pastebėta, kad Kalifornijoje (JAV) gyvenantys japonai prostatos vėžiu serga gerokai dažniau nei jų tėvynainiai Azijoje, kur tradicinė mityba daug sveikesnė nei JAV ar Europoje, vartojama daug sojos produktų, daržovių, skaidulinio maisto, žaliosios arbatos.
Esama nedidelių studijų, kurios parodo teigiamą kai kurių biologiškai aktyvių medžiagų ir mikroelementų poveikį prostatos vėžio prevencijai, bet rimtais įrodymais jų laikyti negalima. Pavyzdžiui, žaliojoje arbatoje esantys katechinai, Italijoje atlikto 70 pacientų tyrimo duomenimis, prostatos biopsijos metu aptinkamą priešvėžinės būklės progresavimą į vėžį sumažina nuo 30 iki 3 proc. Tai galėtų būti svari pagalba, nes kol kas tokiems ligoniams nėra patvirtinto gydymo, dar nebaigti vaistų klinikiniai tyrimai. Tačiau minėto 70 pacientų tyrimo rezultatai - per menkas įrodymas.
Olandijoje buvo tiriami 50 pacientų, kuriems dėl vėžio pašalinta prostata ir periodiškai atliekant PSA tyrimą sekama, ar nėra recidyvo. Ligoniams, kuriems buvo skiriamas likopenas, selenas ir sojų flavonoidai, PSA kiekis pradėjo didėti 2,5 karto vėliau nei tiems, kurie šių papildų negavo (atitinkamai po 400 ir 1000 dienų).
Selenas, vitaminai E ir C, kofermentas Q10, kai kurių tyrimų duomenimis, mažina prostatos vėžio išsivystymo riziką, be to, sustiprina vienas kito poveikį, todėl efektyviausia vartoti juos kartu, bet tik profilaktikai. Esant pažengusiam prostatos vėžiui, kaip rodo Olandijoje atlikta studija su 80 pacientų, šios medžiagos neturi jokios įtakos ligos progresavimui.
Kai kurios medžiagos ne tik neapsaugo nuo prostatos vėžio, bet ir gali paskatinti jo progresavimą. Pavyzdžiui, keletas nedidelių studijų atskleidė, kad mikroelementas cinkas, reikalingas normaliam prostatos ląstelių augimui, vartojamas didesniais kiekiais gali sukelti gerybinį prostatos išvešėjimą, išprovokuoti vėžį.