Kraujavimą iš šlapimo takų kai kada gali sukelti inkstų akmenligė, taip pat įgytos inkstų anomalijos, bet didžiausią nerimą medikams kelia onkologiniai susirgimai. Inkstų navikų yra keletas rūšių ir visi jie yra pakankamai pavojingi. „Didžiausia problema, kad šie vėžiai gan vėlai sukelia skausmus, karščiavimą bei kitus akivaizdžius simptomus, bloginančius gyvenimo kokybę. Todėl žmonės labai ilgai nieko nejaučia ir dažnai atvyksta su užleistais inkstų ar kitų šlapimo takų dalių vėžiais. Būna, kad pradėjus kalbėtis, pacientas prisimena, kad prieš kokį porą metų pasišlapino su krauju, bet kadangi neskaudėjo ir tai nutiko tik kartą, apie tai užmiršo ir niekur nesikreipė. Praėjus keletui mėnesių tai pasikartojo, bet vėlgi į tai nekreipė dėmesio. Žmogui galų gale patekus pas mus, vėžys neretai būna jau išplitęs ir visiškai išgydyti pacientą nebėra galimybių. Todėl turime ir prarastų pacientų, net ir tarp trisdešimtmečių“, – apgailestavo E.Štarolis.
Pastebėjus – pas gydytoją
Todėl urologas ragino būtinai atkreipti dėmesį į šlapinimąsi su krauju, nes tai yra vienas iš pagrindinių, o kartais ir vienintelis signalas, kad yra didelių bėdų inkstuose ar šlapimtakiuose. Šlapimo spalva gali pakisti ir nuo kai kurių vitaminų ar medikamentų, tačiau tai nėra dažnas reiškinys. Be to, juos skyręs gydytojas paprastai įspėja, kad gali būti tokių pokyčių. „Šlapinimasis su krauju nebūtinai turi kartotis kasdien, tai gali atsitikti ir vieną kartą. Tačiau net ir vienkartinis kraujavimas turėtų būti labai rimtas ženklas kreiptis bent jau į apylinkės gydytoją, kuris nukreips tolimesniam ištyrimui pas urologą ar kitą specialistą“, – pabrėžė E.Štarolis.
Atsižvelgti į šį simptomą vienodai svarbu vyrams bei moterims, nors joms dažniau pasitaiko „nekaltų“ ligų, pavyzdžiui, hemoraginių cistitų – šlapimo pūslės uždegimų su kraujavimu. Urologas nustatys, koks yra kraujavimo pobūdis, ar jis susijęs su kitais simptomais: karščiavimu, skausmais, galų gale jis paskirs echoskopinį tyrimą.
Visada verčiau išsitirti
„Net jei šlapimo tyrimas buvo atliktas praėjus kelioms dienoms po kraujavimo pasireiškimo ir rezultatai nieko bloga nerodė, tai dar nereiškia, kad ligos nėra. Ir esant vėžiui vieną ar kitą kartą tyrimai gali būti geri, bet trečiąjį kartą jie parodys tikrąją situaciją. Beje, maždaug 20 proc. atvejų kraujavimo priežasties taip ir nerandame. Kai kuriems žmonėms būna mažų gerybinių augliukų, sukeliančių kraujavimą. Tiriame visais įmanomais būdais ir bent įsitikiname, kad piktybinio proceso nėra. Geriau 9 kartus ištirti ir nerasti vėžio, nei jį pražiūrėti“, – sako E.Štarolis.
Profilaktinė patikra neapsimoka
Sveikatos informacijos centro duomenimis, inkstų bei šlapimo pūslės vėžiai pernai nustatyti 625 vyrams, 393 moterims. Net vaikams nustatomos tam tikros inkstų vėžio formos. „Žinoma, vyresniame amžiuje jų aptinkama dažniau, bet ir žmonėms iki 30 metų, nors ir retai, nustatomi klasikiniai piktybiniai inkstų navikai“, – sakė E.Štarolis. Pasak gydytojo, šiems vėžiams nustatyti ankstyvoje stadijoje kol kas sunku pritaikyti profilaktines patikras, kokios atliekamos tiriant dėl prostatos ar krūties vėžio. „Šioje srityje nuolat atliekami tyrimai, bet esami metodai dar nėra pakankamai jautrūs, kad valstybei apsimokėtų finansuoti profilaktines inkstų vėžio patikras. To kol kas nėra visame pasaulyje“, – teigė gydytojas.
Aistė Stankevičienė