PRO MEMORIAM
PROF. ALGIMANTAS RAUGALĖ
1940 05 02 – 2016 06 05
Kažkada paklaustas, ar vaikystėje galvojo tapti gydytoju, prof. Algimantas Raugalė atsakė: „Tikrai ne! Aš norėjau būti kino režisieriumi. Bet man nepavyko mokyklos baigti aukso medaliu, puse balo pritrūko. O be aukso į VGIK‘ą (tuometinis Kinematografijos institutas Maskvoje) įstoti nebuvo jokios galimybės. Stojau į mediciną - ne į romantišką specialybę. Ir nesigailiu visiškai. Turėčiau labai gailėtis, jeigu būtų buvę kitaip, nes neturiu jokių menui reikalingų savybių. Mėgstu pedantišką tvarką. Kiekvienas daiktas turi turėti savo vietą, kiekvienas kelias – savo kryptį.“
Ir buvo kelio kryptis viena ir galinga - 48-eri metai pediatrijoje, 33-ji VU Medicinos fakulteto Vaikų ligų katedroje, per 170 mokslinių darbų, 20 monografijų praktikos gydytojams, vadovėliai, kurių paskutiniojo „Vaikų ligos“ – 5 tomai, gyvenimo veikalas „Klinikinė pediatrijos farmakologija ir farmakoterapija“, knyga plačiajai visuomenei „Tėvams apie vaikui skiriamus vaistus“, Lietuvos nacionalinės premijos, Lietuvos mokslo premijos laureatas, Šv. Kristoforo statulėlės ir nominacijos "Už gyvenimo nuopelnus" laureatas – ir tai tik maža dalis darbų ir nuopelnų tame kelyje.
Juo Profesorius Algimantas Raugalė visada ėjo stiprus, tiesus, tobulėjantis. Gydė mažąjį žmogų, valdė situaciją, vadovavo kolektyvams visada išlikdamas vienodai atsidavęs idėjai, vienodai atsakingas, vienodai nuoširdus. Atsakingumas už kiekvieną savo profesijos veiksmą, žodį, knygą, gydymo metodiką visada buvo pagrindinė ir aštriausia Profesoriaus gyvenimo principų briauna. Jis buvo tiesus, stiprus ir negailestingas, argumentuodamas savo profesijos patirtimi išgyventą tiesą: „Perspėjimas politikams: situacija mūsų valstybėje dėl motinos ir vaiko sveikatos yra labai prasta. O patarimas tėvams toks: jei norite stiprinti vaikų imunitetą – duokite ne specialių preparatų, o eikite kartu pasivaikščioti, sportuoti. Nuo gydytojų ir vaistų sveikata priklauso tik 10 procentų. Visa kita – nuo gyvenimo sąlygų, genetikos, gamtos užterštumo, aplinkos. Iš tikrųjų, žmonėms reikia keisti gyvenimo būdą – ir vaikams, ir suaugusiems.“
Tokiu pavyzdžiu amžinoje atmintyje prof. Algimantas Raugalė išliks kolegoms gydytojams, akademinei visuomenei, studentams.
Algimantas Raugalė gimė 1940 m. gegužės 2 d. 1957 m. įstojo į Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą. 1963 m. jį baigė su pagyrimu, buvo pakviestas dirbti asistentu į Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Vaikų ligų katedrą.
1968 m. A. Raugalė apgynė medicinos daktaro disertaciją. 1972 m. jam suteiktas docento, o 1991 m. už darbų visumą – profesoriaus vardas.
1995 m. profesorius A. Raugalė apgynė habilitacinę disertaciją tema ,,Klinikinės pediatrinės farmakologijos metmenys“.
1977 m. išrinktas VU Medicinos fakulteto Vaikų ligų katedros (vėliau – klinikos) vadovu, ir šiai klinikai vadovavo 33 metus. Tais pačiais metais jis pradėjo vadovauti Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Vaikų ligų klinikai, kurioje dirbo 48-erius metus. Tai buvo vienintelė ligoninė, kurioje jis dirbo. Išlydint Profesorių į užtarnautą poilsį, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės kolektyvas plojo stovėdamas. O Profesorius tepasakė: „Taip, dirbau čia, šitoje vienoje ligoninėje 48 metus. Turbūt nėra Lietuvoj tokio nei vieno gydytojo. Ačiū už kompaniją.“ Ir išėjo pro salės duris – tiesus, stiprus, išdidus, pakelta galva.
Per savo 48 metų profesinę praktiką prof. A. Raugalė dirbo vaikų chirurgu, vaikų reanimacijos ir intensyvios terapijos gydytoju, vaikų kardiologu. Pagrindinė prof. A. Raugalės mokslinio ir praktinio darbo kryptis buvo klinikinė pediatrijos farmakologija.
Prof. A. Raugalė paskelbė per 170 mokslinių darbų, tame tarpe vienas ir su bendraautoriais parašė 20 monografijų praktikos gydytojams ir 9 vadovėlius aukštųjų medicinos mokyklų studentams. Svarbiausios monografijos ir vadovėliai tai: ,,Klinikinė pediatrijos farmakologija“ (1979 m. laida, 1987 m. laida, 1997 m. laida), ,,Vaikų ligos“ (1988 m. laida), ,,Antimikrobiniai preparatai klinikinėje praktikoje“ (2001 m. laida), ,,Vaikų reanimacija ir intensyvioji terapija“ (1992 m. laida). Paskutinio ,,Vaikų ligų“ vadovėlio išleisti 5 tomai, - 2000 m., 2003 m., 2004 m., 2005 m. ir 2007 m. Jo rengimui vadovavo prof. A. Raugalė, atskirus vadovėlio skyrius parašė Vilniaus universiteto ir Kauno medicinos universiteto Vaikų ligų klinikų dėstytojai. 2008 m. prof. A. Raugalė išleido plačios apimties monografiją ,,Klinikinė pediatrijos farmakologija ir farmakoterapija“; 2009 m. išleistas ,,Pediatrijos vaistų žinynas ambulatorinėje praktikoje“.
1992 m. prof. A. Raugalei suteikta LR Nacionalinė premija, 1994 m. – Lietuvos Respublikos Mokslo premija. 1999 m. prof. A. Raugalei už nuopelnus Vilniaus miestui suteiktas Šv. Kristoforo apdovanojimas. 2008 m. suteiktas nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardas ir apdovanotas nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo garbės ženklu.
1992-1999 m. laikotarpyje prof. A. Raugalė buvo Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto prodekanas. 2002 m. VU Senato sprendimu jis išrinktas VU prorektoriumi ligoninėms ir klinikoms, šiose pareigose dirbo iki 2007 m.
Profesorius habilituotas daktaras Algimantas Raugalė buvo Lietuvos vaikų kardiologų draugijos pirmininkas, žurnalo ,,Pediatrija“ vyriausiasis redaktorius, Vilniaus miesto ir krašto vyriausiasis pediatras, Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės Stebėtojų tarybos pirmininkas.
Gerbiamasis Pediatrijos Tėve, lenkiame galvą prieš Jūsų suvaldytus profesijos iššūkius, nepailstamą kovą už tiesą išsaugant pediatrijos discipliną, išdidų sugebėjimą nuveikti visus užsibrėžtus darbus ir išeiti nugalėtoju iš visų gyvenimo situacijų.
Ir Amžinoji šviesa Jums te šviečia.
Pagarbiai VšĮ Vilniaus miesto klinikinės ligoninės kolegos