Pasak Vilniaus miesto universitetinės ligoninės Vidaus ligų skyriaus vedėjos Birutės Aleknienės, jei kosulys yra vienas iš peršalimo simptomų, išties galima šiek tiek luktelėti, neskubėti pas gydytoją. Bet šiam nemalonumui užsitęsus daugiau nei vieną savaitę, pasikeitus kosėjimo pobūdžiui, reikėtų kreiptis į gydymo įstaigą. Ten būtina skubėti ir tada, jei kosi kūdikis bei jei žmogus serga lėtinėmis plaučių ligomis.
Priežastys – įvairios
Dažniausia kosulio priežastis – peršalimas. Paprastai jis praeina per keletą dienų, tačiau kai kada gali komplikuotis bronchų ar plaučių uždegimu. Šiuo atveju kosulys gali atsirasti kaip naujas simptomas arba pasikeisti jo pobūdis. Užsitęsęs daugiau kaip 3 savaites kosulys gali būti lėtinio bronchito, bronchų astmos, bronchektazinės ligos ir net piktybinių navikų pranašas. Sausai kosima į kvėpavimo takus patekus svetimkūniui. Taip pat – ir sergant gastroezofaginiu refliuksu. Esant šiai ligai skrandžio turinys patenka į stemplę, o iš čia – į kvėpavimo takus. Sauso kosulio priepuoliai šiuo atveju dažniausiai vargina naktimis. „Gydytojui paskyrus vaistus, mažinančius skrandžio sulčių sekreciją, baigsis ir kosulys. Kita vertus, jis gali rastis ir kaip kai kurių vaistų, pavyzdžiui, nuo padidinto kraujo spaudimo, šalutinis poveikis. Tada taip pat reikėtų tartis su gydytoju, o ypač – jei kosulys užsitęsia“, – sako gydytoja.
Gerti slopinančius vaistus
“Virusinės ligos, peršalimai dažniausiai prasideda sausu kosuliu. Jei jis nestiprus, gal nereikėtų iškart pulti prie vaistų, o gerti daug skysčių, vaistažolių antpilus, naudoti jas skalavimams, inhaliacijoms. Sausam kosėjimui nepraeinant bei vis labiau varginant reikėtų gerti jį slopinančius vaistus, tačiau nevartoti atkosėjimą gerinančių preparatų. Slopinti kosulį reikėtų pirmas 2-3 dienas, o jam tapus drėgnu, vartoti vaistus, gerinančius atkosėjimą“, – paaiškino gydytoja.
Kosulį slopinančių vaistų Lietuvos rinkoje yra kelios grupės. Skiriami centrinį ir periferinį veikimą turintys vaistai. Dauguma šių vaistų sukelia mieguistumą, todėl juos reikia atsargiai rinktis dirbantiems su mechanizmais, vairuojantiems žmonėms. Šiuos vaistus vartoti patariama trumpai – iki 5-7 dienų“, – sakė B.Aleknienė.
Iš Lietuvoje parduodamų kosulį slopinančių vaistų mieguistumą gali sukelti Dexofanas DAK, Formelis, Robitussinas, Levaprontas, Toclase. Pakseladinas mieguistumo nesukelia. Daugumą minėtų vaistų galima duoti ir vaikams.
Visapusis poveikis
Dažnas, pajutęs peršalimą, skuba įsigyti tirpstančių miltelių, tokių kaip Coldrex, Thera flu, Grippostad ir panašių. „Juos tinka gerti, jei yra peršalimas su visais simptomais: temperatūra, gerklės skausmu, kosuliu, sloga. Kadangi tai yra kombinuoti preparatai, juose yra vaisto nuo temperatūros, (paprastai paracetamolio), taip pat gali būti vitamino C, nosies gleivinę sutraukiančių, taip pat – ir nuo kosulio padedančių vaistų. Tačiau kosulį veikiančio komponento, kaip ir kai kurių kitų, gali ir nebūti. Tad dėl sudėties reikia teirautis vaistininkų. Kita vertus, vienus šių preparatų galima vartoti dieną, kiti sukelia mieguistumą. To taip pat derėtų pasiklausti“, – patarė gydytoja. Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad šiuose mišiniuose esantys vaistai nuo kosulio yra iš jį slopinančių kategorijos. Tad jei kosulys drėgnas, slopinti jo šiais vaistais negalima.
Verčiau pasitikslinti
Atsargiai derėtų elgtis ir su namų vaistinėle, kurioje paprastai lieka vaistų iš anksčiau. Po kiek laiko būna sunku atsiminti, ar kažkada jie buvo skirti sausam, ar šlapiam kosuliui gydyti. Nepasidomėję vaistų paskirtimi žmonės pabaigia išgerti, ką turi. „Tačiau reiktų žinoti, kad drėgną kosulį gydant jį slopinančiais vaistais, savijauta gali pablogėti. Bronchų sekretas sunkiai pasišalina net ir su atkosėjimą gerinančiais preparatais. Jei užslopinsime ir kosulio refleksą, bronchų sekretas kaupsis kvėpavimo takuose. Tada gali atsirasti aukšta temperatūra, dusulys, pneumonija. „Tad nežinant, dėl ko šis vaistas buvo paskirtas, dėl vartojimo geriau pasitarti su gydytoju ar bent pasiteirauti vaistininko“, – priminė B.Aleknienė.
Kas padeda atkosėti?
Esant drėgnam kosuliui vartojami vaistai skystina skreplius, gerina bronchų sekreto pašalinimą iš kvėpavimo takų. Tam skirtų vaistų yra kelios grupės, bet iš esmės visų jų veikimas yra panašus. Vienai grupei priklauso ACC (acetilcisteinas) pavadinimu platinami vaistai. Jų būna tirpių miltelių, tablečių, sirupų pavidalu. Kitoje (ambroksolio) grupėje – tokie atkosėjimą gerinantys vaistai kaip Ambrozanas, Ambrolanas, Ambroheksalis, Haliksolis, Bronteksas. Dar vienos grupės (carbocisteino) nariai yra Mukolinas, Fluditekas, Rhinathiolis. Išskiriami ir vaistažolių preparatai, tokie kaip Gelomyrtolis ar Pertusinas. Beje, ne vienas mano, kad etanolio pagrindu iš čiobrelių ekstrakto pagamintą Pertusiną reikia vartoti vos peršalus, tačiau šis vaistas skirtas vėliau atsiradusiam drėgnam kosuliui įveikti.
Gydytoja B.Aleknienė primena, kad prieš vartojant namų vaistinėlėje užsilikusius preparatus, reikėtų pasitikslinti jų paskirtį. Sausą kosulį reikia gydyti jį slopinančiais vaistais, o drėgną – atsikosėjimą gerinančiais.