Didžiuliai Kongresų rūmai talpino 27 tūkstančius dalyvių iš visų kontinentų. 30-je salių pasaulio kardiologijos lyderiai skaitė paskaitas apie visa, kas naujausia kardiologijoje. Kongreso motto šiais metais buvo: diagnostinės technologijos, bet neatitrūkstant nuo žmogiškosios esmės ir klinikinės simptomatikos. Kongreso tikslas – dar pagerinti diagnostiką ir pasiekti naujų gelmių gydyme. Diagnostinės technologijos – ultragarsiniai tyrimai, magnetinis branduolinis rezonansas, kompiuterinė tomografija ir radionuklidiniai tyrimai – seniai žinomus klasikinius dalykus perkėlė į naują lygmenį, atverdamos daugybę įdomių dalykų. „Dar vienas iš Kongreso tikslų buvo head a head, kakta į kaktą susitikti su gyvais žmonėmis, vedančiaisiais kardiologijos grandais, užduoti ir gauti atsakymus, kokių tu niekada negausi skaitydamas knygas, – sako gydytojas kardiologas, med. dr. M. Biliukas. – Tai man buvo ypatingai vertinga“.
Europos kardiologų asociacijos pirmininko Džono Fokso, jo pavaduotojo kardiologijos profesoriaus M. Tanderos pranešimuose pagrindinė mintis – taikymas į žmogiškąją esmę, jo dvasinį pasaulį labai praplečia gydymo arsenalą. „M. Tandera skaitydamas pranešimą, kur nagrinėja somatinius simptomus, – dalinasi parsivežtomis žiniomis gydytojas M. Biliukas, – aiškindamas, su kokiom technologijom galima pasinerti į molekulinį ląstelės lygį ir pan., staiga nutyla, salėje užgesta šviesa ir įsijungia didžiulis ekranas. Profesorius komentuoja: „Matote, žmonės eina, gatvės skruzdėlynas, įvairovė. Įsižiūrėkite. Virš kiekvieno žmogaus galvos – mėlynas švytintis rutulys, vienų – apskritas, kitų – lyg į klaustuką panašus... Kiekvienas žmogus turi savo dvasinį pasaulį, nors joks skrodimas jums nepadės to surasti. Bet jeigu jūs, gydydami žmogų pačių aukščiausių technologijų pagalba, neatsižvelgsite į tai, kas vadinama dvasiniu pasauliu arba siela, jeigu jūs su savo technologijom ten nepataikysite, jūsų gilinimasis į atskirus organus nepasieks sėkmės“. Užsidega šviesa, ir vėl toliau nagrinėjama, kur kokį pjūvį reikia daryti. O juk seniai žinoma, kad 70 procentų gydymo sėkmės priklauso būtent nuo to pataikymo į didžiąją žmogaus paslaptį, kurios dar niekas neatskleidė, ir nuo ten sukelto pasitikėjimo gydymu.“
Kita Europos kardiologų kongreso tema – reabilitacijos po ligų nauji sėkmės pasiekimo būdai. Pasirodo tai dar toli gražu neišnagrinėta. Pirmą kartą pasaulyje amerikiečių mokslininkai medikai ištyrė šokio, konkrečiai valso, įtaką reabilituojamiems ligoniams po infarkto, pacientams su priešinfarktine būsena. Aparatūra parodė, kad šokant valsą, sulėtėja kvėpavimas, pagerėja deguonies pasisavinimo efektyvumas audiniuose, valso ritmu treniruojamas pulsas duoda efektyvesnius reabilitacijos rezultatus, negu dviratis arba bėgimas ristele.
Kitas ypač svarbus dalykas, kalbant apie žmogaus reabilitaciją, yra tikėjimo svarba. Medicinos mokslininkai nagrinėjo katalikų giesmės „Ave Marija“ poveikį sveikatai giedojimo metu ir Tibeto lamų sveikatą mantrų kalbėjimo metu. Mokslinių tyrimų duomenimis, giedojimas susikaupus „Ave Marija“ ir mantros kalbėjimas veikia analogiškai. Reabilitacijos rezultatai daug geresni tų, kurie jos metu tuo užsiiminėja. Tikėjimas yra dar vienas papildomas poveikis į žmogaus sveikimo procesą, teigė Kongreso dalyviai, dalyvavę moksliniuose tyrimuose.
Visos naujovės, parsivežtos iš Europos kardiologų kongreso bus pritaikytos gydant mūsų pacientus. Be to ligoninėje vyksta ir akademinis gyvenimas, atskirų VU klinikų studentams, internams med. dr. M. Biliukas pasirengęs perduoti naujausias kardiologijos žinias bei parsivežtus metodinius leidinius, kurių autoriai – pasaulio vedantieji kardiologijos profesoriai.