Šiemet Lietuvos ekspozicijos pasaulinės parodos Saragosoje (Ispanija) generaliniam komisarui teko išbandymas inkstų akmenlige. Birželį organizavo parodos atidarymą, teko pasinervinti ir pasitampyti, nes ispanams viskas tvarkoje, bet viskas - rytoj. „Aišku, man tas pats galėjo atsitikti ir Ispanijoje. Turėčiau kitos patirties. Nenoriu apie ispanus pasakyti nieko nediplomatiško, bet džiaugiuosi, kad man tas atsitiko Lietuvoje“, - sako nuo praėjusios savaitės vėl aktyviai dirbantis vyriškis.
Kolikos surietė Ispanijoje
„Po parodos atidarymo grįžus į Vilnių naktį užėjo baisus skausmas. Sulaukęs ryto, nuvažiavau į Medicinos diagnostikos centrą V.Grybo gatvėje, nes kaip nesinaudojantis gydytojų paslaugomis, daugiau nežinau kur kreiptis. Sako, urologas atostogauja, iškvietė greitąją ir išvežė į Vilniaus miesto universitetinę ligoninę. Gydytojas urologas Vytautas Keina konsultavo - sako, viskas aišku - inkstų kolika. Išrašė vaistų, šildymų, bet kai pasakiau, kad reikės kelioms dienoms išvykti į komandiruotę, įspėjo to nedaryti. Bet važiuoti reikia. Nusipirkau vaistinėje „grielką“, viešbutyje prisileidau karšto vandens. Iš tiesų, kai yra streso, reikalų, skausmas tampa antraeilis. Bet grįžęs jau išsyk nuvažiavau į ligoninę. Pradėjo tirti ir pagąsdino, kad greitai galiu likti su vienu inkstu.“. Po dar kelių tyrimų, kuriuos linksmų plaučių kolega vadina „fotosesijomis“, gydytojai nutarė atlikti kompiuterinę tomografiją, nes nesiryžo aklai ieškoti kur įstrigęs akmenukas. Trejetą dienų palaukus tyrimo, tapo patikimai aišku, kad pats akmenukas iš organizmas niekaip nepasišalins. Kitą dieną buvo su visa lova „nuvairuotas“ į operacinę. Palatos kaimynas jį konsultavo, kad gavęs dalinę intraveninę narkozę, operacijos metu žiūrėjo televiziją. Kadangi akinius R.Jankauskui liepė palikti palatoje, jis per vėlai susigriebė nematysiąs televizoriaus… Operaciją atlikęs gydytojas urologas Valdemaras Dasevičius paliko labai konkretaus ir komunikabilaus žmogaus įspūdį. Kadangi išrašymo diena šiam gydytojui buvo išeiginė, R.Jankauskas norėtų bet dabar jam padėkoti už išgelbėtą inkstą. „Įšventintas į urologinius pacientus, kaip ir visi porą dienų pūslę su savim nešiojausi“ - vis nepaliauja juokavęs praeityje žinomas žurnalistas. Gydytojai praėjusią savaitę išsirašiusiam pacientui siūlė kelias dienas lovoje pasivartyti, tačiau darbais užsivertusiam valdininkui to neteko. Prieš savaitę kalbinamas savo darbo vietoje Aplinkos ministerijos departamento direktorius jautėsi visiškai sveikas.
Specialisto komentarasVilniaus miesto universitetinės ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas gyd. urologas EDMUNDAS ŠTAROLIS:
– Akmenys formuojasi inkstuose. Paprastai, jei jie yra nedideli, šis procesas vyksta neskausmingai. Žmogus pajunta skausmus tada, kai akmenukai iš inksto „išsiplauna“ per šlapimo srovę į šlapimtakį. Tada, akmenukas įstrigęs šlapimtakyje, sutrikdo šlapimo nutekėjimą. Šlapimas kaupiasi inkste, jis plečiasi, tempiasi ir sukelia skausmus. Šiam pacientui toks įvykis ir atsitiko. Inkstų akmenligei gydyti yra daug būdų. Jei akmenukas mažas ir randamas apatinėje šlapimtakio dalyje, galima tikėtis, kad daug skysčių vartojantis žmogus iššlapins akmenuką per dvi tris dienas. Tais atvejais, kai priepuoliai užtrunka, o akmenukas pastringa šlapimtakyje, jo evakuacijai yra įvairūs būdai. Kartais pavyksta nedidelį, iki centimetro skersmens uratinės kilmės akmenuką, ištirpinti specialiais cheminiais preparatais. Kitas būdas - ekstrakorporinė litotripsija. Smūginė banga sufokusuojama į akmenuką ir jis suskaldomas į gabalėlius. Kai akmenukas per didelis, yra skiriamos invazinės procedūros. Endoskopu – specialiu instrumentu su optika - pro šlapimo pūslę patenkama į šlapimtakio ertmę. Surandamas akmenukas ir suskaldomas kontaktinės litotripsijos būdu. Jūsų kolegai buvo taikomas būtent šis metodas. Mes, urologai chirurgai, dažniau šalinam inkstų akmenligės pasekmes – patį akmenuką, palengvinam skausmus. Inkstų akmenligė yra lėtinė liga – galima sakyti, kad tai – gyvenimo liga. Negydoma akmenligė gali sukelti daug komplikacijų: gali žūti inkstas, gali būti labai sunkių infekcinių komplikacijų. Užkemša akmuo šlapimo takus. Paskauda porą dienų, skausmas aprimsta, prasideda karščiavimas, sepsis ir žmogus gali žūti nuo akmenligės komplikacijų.
Faktai:
Pasaulyje inkstų akmenlige serga nuo 5 iki 10 proc. visų žmonių
Autopsijų duomenimis, moterys ir vyrai akmenukų inkstuose turi vienodai, bet kliniškai išreikšti simptomai vyrams pasireiškia beveik 3 kartus dažniau
Vadinamieji inkstų kolikos pobūdžio skausmai gali būti tokie stiprūs, kad moterys juos lygina net su gimdymo skausmais
Maždaug per dešimtį metų penkiasdešimt procentų žmonių pakartotinai generuoja inkstų akmenis.
Fizikos institute lazeristai spektrometrijos pagalba nustato cheminę akmenų struktūrą, bet šiam tyrimui Lietuvoje trūksta ir techninių, ir finansinių išteklių.