Verčia nerimauti
"Susidaro įspūdis, kad šiandien pati nėščioji gali rinktis, operuoti ją ar ne. Tačiau Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertai pabrėžia, kad cezario pjūvio operacija yra tikrai rimta, po jos gali rastis įvairių komplikacijų. Tad prioritetą reikia teikti natūraliam gimdymui, operuoti tik tada, kai yra medicininių priežasčių. Natūraliai gimęs vaikas įveikia didesnį pasipriešinimą, o patyręs sunkumų vėliau gyvenime paprasčiau prisitaiko", - pabrėžė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Gražina Drąsutienė.
Medikei didelį nerimą kelia nuolatinis cezario operacijų gausėjimas. Anot profesorės, šis reiškinys - tiesiog katastrofiškas. Štai 1996 metais Lietuvoje tokie gimdymai sudarė 10,8 proc., o 2009 metais - jau 24,4 proc. visų gimdymų. Šių operacijų daugėja visame pasaulyje. Tarkim, Rytų Azijoje cezario pjūvio operacija baigiama net 30-40 proc., JAV - 31 proc. visų gimdymų.
Priežasčių gausu
G.Drąsutienės teigimu, tokiems pokyčiams turi įtakos ne tik moterų pageidavimai, bet ir daug objektyvių priežasčių. Mat pasikeitė požiūris į kai kurias medicinines indikacijas, dėl kurių atliekamas cezario pjūvis. Pavyzdžiui, gimdymas natūraliais takais nerekomenduojamas esant sėdmenų pirmeigai. Operuoti tenka ir nėščiąsias po pagalbinio apvaisinimo. Lietuvoje gausėja didesnio svorio naujagimių, jų gimdymas susijęs su komplikacijų rizika, - ši priežastis irgi didina cezario pjūvio skaičių. Nėštumą tenka baigti operacija ir todėl, kad tobulėjančios diagnostikos priemonės leidžia anksčiau ir tiksliau nustatyti vaisiaus patologiją. Kadangi moterys dabar gimdo ir po sudėtingų inkstų transplantacijų, širdies operacijų, esant kitoms sunkioms ligoms, gimdyves irgi neretai tenka operuoti. Cezario pjūvis dėl vaiko saugumo atliekamas ir ŽIV infekuotoms moterims. Jei pirmasis gimdymas baigėsi operacija, pakartotinis dažnai vyksta tokiu pačiu būdu. Taigi daugėjant per cezario pjūvį pagimdžiusių moterų, gausėja ir pakartotinai operuojamų gimdyvių.
Sveikintinos visos priemonės
"Dabar vaikų susilaukia vis vyresnės moterys, o jos daugiau serga, joms gresia didesnė patologijų ir komplikacijų rizika. Vyresnėms nei 35 metų moterims cezario pjūvio rizika išauga net 2 kartus. Todėl gimdyti reikia laiku. Tačiau vartotojiška visuomenė turi savus dėsnius", - apgailestavo prof. G.Drąsutienė.
Mažas gimstamumas Lietuvoje jau tapo įsisenėjusia problema. Nors pastaraisiais metais gimstamumas šiek tiek padidėjo, bet dar nėra pagrindo džiūgauti. 1958-1959 metais Lietuvos moteris pagimdydavo statistiškai 2,6, o 2009 metais - tik 1,3 vaiko. Medikai pabrėžia, kad tokioje situacijoje svarbios bet kokios natūralų gimstamumą skatinančios bei lengvinančios priemonės. Juolab kai jų poveikis įrodytas mokslo.
Padeda išslysti
Pasak didelę patirtį turinčio akušerio ginekologo iš Šveicarijos dr. Andreaso F.Schaubo, vienas gimdymą lengvinančių būdų - sumažinti trintį gimdymo metu, padėti vaikui išslysti iš motinos organizmo. Medikas pasakojo, kad tam skirtos priemonės taikytos dar prieš Kristų, šiam tikslui būdavo naudojamas alyvų aliejus. Dabar akušerijoje vėl prisimintos senos tiesos.
"Netepsi - nevažiuosi", - tokios liaudies išminties taikymo akušerijoje naudą patvirtino ir žinomas Vilniaus miesto universitetinės ligoninės gydytojas akušeris dr. Ričardas Daunoravičius. Jo teigimu, trinčiai per gimdymą sumažinti medikai jau bene 20 metų naudoja gliceriną, apie 10 metų praktiškai kiekvienos gimdyvės dalią palengvina lubrikantai.
Tačiau šių medžiagų naudojimas nėra pagrįstas medicininiais klinikiniais tyrimais, todėl jie negali būti laikomi saugiais moteriai ir kūdikiui. Pastaruoju metu sukurti ir specialūs akušeriniai geliai, kurių veiksmingumas pagrįstas ne farmakologiniais, bet fiziniais ypatumais. Juos naudojant išvengiama didžiausios trinties tuomet, kai kūdikis stumiamas iš gimdos. Be to, trumpėja gimdymo laikas, išvengiama tarpvietės plyšimų.
Aistė STANKEVIČIENĖ