VšĮ Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje - neeilinis įvykis: po kapitalinės renovacijos duris atvėrė neatpažįstamai pasikeitęs Vidaus ligų skyrius. Kaip akcentuoja šios ligoninės personalas, pacientams svarbus ne tik gydymas ar gydytojų priežiūra, bet ir akiai maloni ligoninės aplinka. „Kai graži aplinka, tuomet ir sveikimo procesas greitesnis“, - filosofiškai žvelgia Vilniaus miesto klinikinės ligoninės darbuotojai.
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės atnaujinto Vidaus ligų skyriaus atidarymu pasidžiaugti sugūžėjo gausus būrys garbių svečių: Seimo Sveikatos komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė, sveikatos apsaugo ministrė Rimantė Šalaševičiūtė, Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos komiteto pirmininkė bei premjero patarėja Auksė Kontrimienė, pirmininkės pavaduotojas Vaidas Kukarėnas, komiteto narys Algis Čaplikas.
„Džiugu, kad pagerėjo darbo sąlygos ligoninės personalui, ir pacientams bus visai kitokia nuotaka besigydant renovuotame Vidaus ligų skyriuje. Dėkoju kolektyvui – keturiasdešimt dviem šaunuoliams: vienuolikai gydytojų, aštuoniolikai slaugytojų ir trylikai pagalbinio personalo darbuotojų. Šios ligoninės Vidaus ligų skyriaus palatose vienu metu gali būti gydoma penkiasdešimt pacientų. Vadinasi, į jus kaskart žvelgia šimtas dėkingų akių. Per metus aptarnaujate ne mažiau kaip du tūkstančius pacientų. Jūsų darbas - tikrai sunkus, ir jūs puikiai susitvarkote. Mylėkite, gerbkite pacientus ir teikite kuo geresnes gydymo paslaugas“, - atidarymo dieną žodį tarė sveikatos apsaugos ministrė.
Pacientai netrukus patys įvertins renovuoto Vidaus ligų skyriaus teikiamus privalumus. Patogios ir jaukios palatos, šviesios ir akiai malonios spalvos, kurias rinko pats ligoninės personalas, patogūs sanitariniai mazgai – visa tai užtikrina optimalias sąlygas pacientams sveikti kiek įmanoma komfortiškesnėse ligoninės patalpose.
„Vilniaus miesto gyventojams mūsų ligoninė patinka, - teigia Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Vidaus ligų klinikos vedėja profesorė habilituota daktarė Danutė Kalibatienė. – Nereikia nė aiškinti ar adreso sakyti, pacientai žino, kur yra mūsų ligoninė, kurios vardas, kaip vienos seniausių gydymo įstaigų Vilniaus mieste, žinomas nuo seno.
Ypač džiugina geras ir stabilus kolektyvas. Dirbame daug ir sunkiai, bet draugiškai pasitardami. Vyksta konsiliumai, tobulinimuisi skirtos paskaitos, naujausios mokslinės literatūros apžvalgos, diegiame naujausius gydymo algoritmus į ligoninės praktiką stengdamiesi išlaikyti aukštą lygį. Mūsų ligoninėje galime atlikti visus tyrimus. Jeigu ko nors neturime, pavyzdžiui, magnetinio rezonanso – jokios problemos. Esame sudarę sutartis su kitomis ligoninėmis, ir mūsų pacientai būna geriausiai ištiriami. Galime pasidžiaugti itin gera radiologine tarnyba, kur dirba aukščiausio lygio specialistai.“
Viena opiausių problemų sveikatos sistemoje - terapinių lovų trūkumas sostinėje ir regione. Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Vidaus ligų skyriuje per metus gydoma daugiau nei du tūkstančiai pacientų.
„Kaip žinote, sumažėjo terapinių lovų Vilniuje, ir pacientų srautas kartais sunkiai valdomas. O ką daryti, jeigu pas mus nuolat teikiama būtinoji pagalba. Per naktį greitosios medicinos pagalbos automobiliai atveža dvidešimt - trisdešimt sunkiai sergančių pacientų. Įsivaizduokite, kokia ligonių kaita! Per savaitę mes juos turime ištirti, išgydyti ir išrašyti į namus, nes laukia kiti pacientai“, – apie darbo ypatumus pasakoja profesorė D. Kalibatienė.
Jei aplinka graži, sveikstama greičiau
Didžiajai daliai Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Vidaus ligų skyriuje gydomų pacientų, sergančių kvėpavimo sistemos, virškinamojo trakto, širdies ir kraujagyslių, onkologinėmis bei kitomis ligomis, turi būti teikiama skubi būtinoji pagalba.
„Mūsų pacientai yra pagyvenę žmonės, kuriems diagnozuojama daug lėtinių ligų. Dažniausiai tai - krūvelė lėtinių ligų ir viena arba dvi iš jų – paūmėjusios, - pasakoja Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Vidaus ligų skyriaus vedėja Birutė Aleknienė. - Žmonių gyvenimo trukmė pailgėjo ir atsiranda multipatologija, kuri būdinga pagyvenusiems žmonėms. Džiaugiamės, kad nuo šiol turėsime geras sąlygas tiek personalui, tiek pacientams. Jie bus gydomi suremontuotose palatose, kurios yra naujoviškos: prie kiekvienos lovos įdiegta instaliacija elektroniniam prietaisui įjungti, signalizacija personalui iškviesti, viskas švaru ir tvarkinga. Jeigu aplinka graži, ir sveikimo procesas daug greitesnis. Kai tik atėjau dirbti į šią ligoninę, mėgau savo profesiją ir buvau patenkinta darbo sąlygomis, nors aplinka tikrai nebuvo tokia graži kaip dabar. O dabar ir aplinka gražiai sutvarkyta, ir darbas vis dar mėgstamas, ko daugiau galima norėti?“
Pagalbininkas slaugos personalui
Ligoninės personalas jau spėjo įvertinti įsigytą naujausią utilizavimo įrenginį – maceratorių, į kurį sumetami vienkartiniai basonai su visu turiniu, tacelės, panaudoti konteineriai. Kaip pasakoja Vidaus ligų skyriaus vyriausioji slaugos administratorė Natalija Liepienė, vieno mygtuko paspaudimu visa tai yra sunaikinama dezinfekuojamojo antibakterinio skysčio pagalba ir nuleidžiama neužkemšant kanalizacijos.
„Turime daug sunkių vyresnio amžiaus pacientų, kurie patys nelabai gali nueiti iki tualeto. Maceratorius – labai didelė pagalba mums. Šio prietaiso privalumas toks, kad užtikrinama apsauga nuo bakterijų, užkertamas kelias blogam kvapui. Taip pat tai didžiulis palengvinimas slaugos personalui, kadangi nereikia plauti, valyti, kaskart dezinfekuoti kiekvieno panaudoto basono. Tikiuosi, kad mūsų pacientai bus patenkinti patekę į skyrių“, - sakė vyr. slaugos administratorė N.Liepienė.
„Vidaus ligų skyriuje labai sunku dirbti, kadangi ligoniai atvyksta sirgdami įvairiomis ligomis. Kartais pasitaiko piktų giminaičių, kurie reikalauja, kad pacientas, kuriam yra beveik šimtas metų, po išrašymo būtų vos ne kaip dvidešimtmetis.
Mūsų ligoniai neretai būna vieniši, pagyvenę ir jiems trūksta dėmesio. Jeigu yra galimybė, stengiamės jiems padėti kiek įmanoma daugiau.
Labai svarbu sveikas gyvenimo būdas. Ligoninėje žmogus negyvens amžinai. Diagnozuosime ligą, paskirsime gydymą ir pacientas savo sveikata turės rūpintis nuolat: ir laikytis dietos, ir aktyvaus gyvenimo būdo, ir vaistų nepamiršti vartoti.
Mums daug padeda slaugytojos. Jos - patyrusios ir pareigingos. Visada stengiamės draugiškai vieni kitiems padėti“, - sako vidaus ligų
Trys klausimai Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktoriui Narimantui Markevičiui:
- Kas pasikeitė suremontavus ligoninės Vidaus ligų skyrių?
- Šis terapinis skyrius nebuvo remontuotas nuo tūkstantis devyni šimtai septyniasdešimt antrųjų metų, kuomet buvo pastatytas naujas Vilniaus miesto klinikinės ligoninės korpusas. Įsivaizduokite, per tiek laiko sąlygos buvo prastos ne tik negalią turintiems, bet ir visiems kitiems pacientams. Sanitariniai mazgai, palatos, valgyklos, maisto paruošimo bei kitos buitinės patalpos neatitiko higienos ir žmogiškųjų reikalavimų. Buvo priimtas sprendimas Vidaus ligų skyrių renovuoti pirmąjį. Šešiasdešimt septyniasdešimt procentų į terapinį skyrių patenkančiųjų – lėtinėmis ligomis sergantys pacientai, kurie turi įvairaus lygio ir sunkumo negalią. Nuo šiol palatos, sanitariniai mazgai ir pagalbinės patalpos yra erdvios, patogios, atitinkančios visus europinius reikalavimus.
Dar vienas terapinio skyriaus išskirtinumas tas, kad įdiegus naują utilizavimo sistemą, palengvės darbas personalui. Slauga terapiniame skyriuje – vienas kertinių dalykų, kurie pacientui padeda gyti. Ne vien vaistai ir gydytojo priežiūra, tačiau ir slauga. Ypač vyresniems ir negalią turintiems pacientams. Todėl buvo priimtas nutarimas įsigyti naują aparatą, vadinamąjį maceratorių, kuris padeda išvengti infekcijų tikimybės, skyriuje palaikyti higieną, taip pat palengvina personalo darbą, kai jiems ir taip nelengva prižiūrėti sunkius ligonius.
- Dažnai akcentuojama, kad Vilniaus miesto klinikinė ligoninė – tai išskirtinai į sostinės gyventojų sveikatą orientuota gydymo įstaiga. Sutinkate?
- Nesutikčiau, kad vien į vilniečius... Kadangi ligoninėje gydomi ne tik Vilniaus miesto gyventojai. Mes teikiame ir kraujagyslių chirurgijos, ir urologijos, ir abdominalinės chirurgijos, ir vaikų ligų tretines sveikatos priežiūros paslaugas visosrespublikos gyventojams.
Remiantis praėjusių metų duomenimis, daugiau nei dvidešimt procentų tretinio lygio paslaugų suteikiama ne tik sostinės, bet ir visos respublikos gyventojams.
Tačiau didesnę dalį, suprantama, sudaro Vilniaus miesto gyventojai ir svečiai. Aptarnaujame ir į Lietuvą atvykusius užsienio piliečius. Visi pacientai turi vienodas sąlygas gydytis mūsų ligoninėje.
- Kaip naujasis Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vadovas, kokią turite šios gydymo įstaigos viziją ir kaip stengiatės gerinti paslaugų prieinamumą pacientams?
- Jau renovuoti du ligoninės skyriai – Dienos chirurgijos, dabar – ir Vidaus ligų. Ligoninė turi daug ambicingų planų. Vieni jų jau yra patvirtinti per valstybės investicinę programą. Seimas patvirtino, tikėkimės, kad ir šių metų biudžete mūsų projektai išliks prioritetiniai. Tad turime du stambius projektus: tai yra ligoninės priestato statyba. Šiuo metu turime dešimt operacinių, - be dienos chirurgijos, - kurios yra nerenovuotos nuo ligoninės pastatymo laikų. Aparatūra buvo atnaujinta, tačiau patalpos nerenovuotos iki šiol. Todėl nuspręsta ir valstybės investicinei programai tvirtinti pateiktas projektas – nauja operacinių blokų statyba. Vasaros pradžioje jau turėtų prasidėti statybos.
Pagal numatytus planus iki du tūkstančiai aštuonioliktų metų jau turėtų veikti naujas operacinių, reanimacijos ir hemodializės korpusas.
Toks yra mūsų pagrindinis uždavinys - turėti aukščiausio lygio operacinių korpusą su reanimacija ir hemodialize. Kartu galima bus padidinti terapinių lovų, kurių jaučiamas didelis trūkumas, skaičių.
Gyventojai senėja, vidutinis amžius ilgėja, lėtinių ligų nemažėja, todėl terapinių paslaugų poreikis tik didės. Taigi, kai pastatysime chirurginį korpusą ir atsilaisvins dabartinių operacinių vietos, bus galima spręsti ir terapinių lovų trūkumo klausimą. Ypač į Lietuvą ateinant geriatrijos programai – tai yra garbaus senėjimo programa, Europos Sąjungos paskelbta iki du tūkstančiai dvidešimt ketvirtųjų.
Žiūrint į priekį geriatrijos paslaugų reikės. Ir mes turėsime galimybę buvusiose operacinių patalpose dar praplėsti terapines paslaugas.
Norisi, kad būtų kuo mažiau pacientų – kad žmonės visiškai nesirgtų. Bet jeigu jau tenka sirgt ir patekti į ligoninę, mes visada pasiryžę padėti. Girdime ir iš kitų ligoninių darbuotojų, kad ne tik mūsų gydytojų, bet slaugytojų bei slaugytojų padėjėjų santykiai su pacientais yra tikrai geri. Ypač terapiniuose skyriuose tai lemia pusę gydymo rezultatų sėkmės. Pacientams, kuriems reikia gydymo, suteiksime kiek įmanoma geresnes paslaugas.
KOMENTARAI
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė:
- Vilniaus miesto klinikinė ligoninė yra strategiškai patogioje vietoje, todėl viliuosi, kad po šių metų biudžeto svarstymo, kada daugiau nei šeši šimtai tūkstančių eurų paskirta dviem įstaigos projektams (bent jau liftų, sterilizacinės, operacinių projektavimui), su didele viltimi žiūriu į jų ateities darbus. Nuoširdžiai sveikinu ir linkiu, kad graži aplinka ženkliai pagerintų personalo darbo kokybę. Ypač norėčiau akcentuoti: peržvelkite dar kartą viską ligoninėje, kad pacientams tokios mažos smulkmenos būtų iš tiesų vietoje ir tinkamos: ir rankenėlės, ir sanitariniai mazgai, ir visi kiti dalykai. Nes iš mažų smulkmenų susideda visuma.
Vilniaus miesto savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos departamento direktorius Gintaras Žandaravičius:
- Palyginus kaip buvo prieš pusmetį ar dar anksčiau, renovuotas Vidaus ligų skyrius yra neprastai gražus. Visa ligoninė turėtų būti tokia graži, kaip šis skyrius.
Kaip direktorius sakė, bus pastatytas naujas chirurginis korpusas, operacinių, sterilizacinis blokas. Tikiuosi, kad per keletą metų ligoninė taps, kaip mes ir kalbėjome, vienu iš polių Vilniaus mieste: Santariškės, Lazdynai ir Antakalnis.
Gyventojai pirmiausiai vertina paslaugų kokybę. Dabar tiek prezidentė, tiek sveikatos apsaugos ministrė sprendžia klausimą dėl gydymo įstaigose susidarančių eilių, kad būtų kuo trumpesnis patekimas pas specialistus, į planines operacijas. Tokie remonto darbai kaip tik padeda ir patiems
Gražiose patalpose besigydantis pacientas, gaunantis kokybišką savalaikę paslaugą – tai prioritetas visoms gydymo įstaigoms.
Tai, ką aš dabar pamačiau, mane asmeniškai pradžiugino. Su laiku savivaldybė, kaip steigėjas, irgi žadame prisidėti, kad nebūtų apsiribojama vieno skyriaus renovavimu, o kad visi šeši aukštai ir dar du nauji korpusai „išdygtų“ bei atsirastų naujų paslaugų šioje ligoninėje.
Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos komiteto pirmininkė, premjero patarėja Auksė Kontrimienė:
- Puikūs įspūdžiai! Nepaprastai džiaugiuosi, kad vilniečiai šioje miesto ligoninėje turės dar vieną švarų, gražų skyrių. Tačiau tik nuo šioje ligoninėje dirbančių žmonių viskas priklauso. Nes kitą kartą švara neužtikrina paslaugos kokybės, jeigu čia dirbantys specialistai būtų abejingi ligoniams. Džiaugiuosi, kad Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje dirba pacientams nepaprastai atsidavęs personalas.
Deimantė Zailskaitė
"Lietuvos sveikata"