Operacija atlikta rentgenoangiografijos operacinėje, operavo gydytojas angiochirurgas Tomas Baltrūnas ir Rentgenoangiografinių tyrimų skyriaus komanda.
Pacientas (73 m.) - kardiologinis ligonis, sirgęs miokardo infarktu, šuntuotais koronarais, sergantis ateroskleroze, širdies pralaidumo frakcija – tik 25 procentai. Į ligoninę atvyko dėl kairės kojos piršto gangrenos. Atlikus angiografiją, pasirodė užakusios kairės pusės ir klubinės, ir šlaunies arterijos. Pacientui buvo reikalinga arterinę kraujotaką atstatanti operacija, priešingu atveju plintanti gangrena baigtųsi kojos amputacija. Kaip teigė gydytojas angiochirurgas T. Baltrūnas, pacientui reikėtų iš aortos leisti dirbtinę kraujagyslę į koją ir suformuoti stentą į likusią nedidelę šlaunies arteriją, kuri dar neužsikimšusi. Problema ta, pasak T. Baltrūno, kad implantuoti šuntą iš aortos yra pačios didžiausios rizikos operacija: sustabdoma kraujotaka aortoje, ji suspaudžiama, vėl atleidžiama, ir sunkiems kardiologiniams ligoniams tokia operacija dažniausiai baigiasi mirtimi. Kita alternatyva tokiam pacientui - siūti ekstraanatominį šuntą, t.y. iš vienos kojos į kitą paodžiu pravesti dirbtinę kraujagyslę.
Tačiau tai būtų tik trumpalaikis problemos sprendimas. Šis šuntas yra dirbtinis protezas, po pusės metų jis užsikemša, nes yra ne toje vietoje, kur natūraliai būna kraujagyslė. Dėl svetimkūnio atsiranda supūliavimo rizika. Protezo supūliavimas žmogui dažnai lemia mirtį. „Tuomet eiga būtų tokia – įsiuvamas ekstraanatomis šuntas, jisai užsikemša, tada jį bandoma atkimšti, įsiuvamas toks pat pakartotinai, jis vėl užsikemša. Kadangi visos galimybės jau yra išnaudotos, gangrena progresuoja, žmogui pasiūloma amputacija ir koja nupjaunama. Vokietijos statistika rodo, kad atlikus kojos amputaciją vidutiniškai po18 mėnesių žmogus miršta. Kojos amputaciją galima palyginti su pakankamai piktu vėžiu – gerokai piktesniu nei prostatos ar krūties. Žmogus tampa prikaustytas prie lovos, o nejudrumas paveikia visas organizmo sistemas, toliau vystosi aterosklerozė ir neretai įvyksta infarktas, insultas arba prasideda kitos kojos gangrena.
Lietuvoje neesant tinkamos priežiūros, po amputacijos žmonės gyvena dar trumpiau“, - teigė angiochirurgas.
Todėl atsižvelgus į galimas komplikacijas ir paciento būklę, buvo atlikta hibridinė operacija. Buvo atstatyta šlaunies arterija, užlopant natūralia autoarterijos plastika, užakusios arterijos išplėstos ir įdėtas stentas. Operacijos dalis klubinėje kirkšnio dalyje atlikta atviruoju būdu, o dubenyje, kad nereikėtų pjauti klubinės srities, - endovaskuliniu būdu. Operacijos privalumas tas, kad nepaliktas svetimkūnis (stentas yra metalo tinkliukas, kuris nepūliuoja), o visa kita suformuota iš natūralių žmogaus audinių.
Pacientas jau vaikšto, jaučiasi gerai. Tokia hibridinė operacija Lietuvoje atlikta pirmą kartą, nes nei vienoje ligoninėje nėra kraujagyslių chirurgijos skyriaus, kuriame būtų įrengta hibridinė operacinė, turinti ir angiografą, ir galimybę atvirai operacijai - šviesas, kaustiką, anestezijos aparatus, siurblius, kt. Žvelgiant iš komplikacijų rizikos taško, iš visų galimų operacijų ši yra pati saugiausia. Todėl Vokietijoje, Danijoje, Anglijoje ji atliekama dažnai ir yra tapusi standartine procedūra gelbstint paciento kojas.
Gydytojas angiochirurgas T. Baltrūnas apgailestauja, kad žmonės šiandien mėgsta gydytis patys. Patys ir diagnozuoja savo ligas. Pavyzdžiui, nusprendžia, kad dėl kojos skausmų kaltas stuburas, vaikšto privačiai pas manualistus, leisdami didžiulius pinigus, išbando dėlių terapiją, eilę kitų paramedicininių dalykų, gydosi ozonu, o problema susijusi su užsikimšusiomis kraujagyslėmis.
Pasitaiko ir taip, kad šeimos gydytojai laiku neįžvelgia grėsmės ir taip pat dėl kojų skausmų gydo stuburą – siunčia fizioterapinėms procedūroms, masažams. Apie tikrąją priežastį pagalvoja tik tada, kai po 2-3 mėnesių pradeda mėlynuoti pirštai. Norintiems pristabdyti aterosklerozės procesus kojose T. Baltrūnas patarė užsiimti nieko nekainuojančia, tačiau sveikatai labai naudinga prevencija – kuo daugiau vaikščioti. Vaikščiojimas turi didžiausią apsauginį poveikį nuo kojų smulkiųjų kraujagyslių užsikimšimo.