Didžiaakis starzdanotas atlėpausis berniūkštis gražus tik filmuose. Realiame gyvenime, deja, jo atlėpusios ausytės būtinai kam nors užklius, ir vaikas neišvengs patyčių... Todėl tokius defektus pravartu ištaisyti iki mokyklos. Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje yra visos galimybės tai padaryti, nes čia yra ne tik vaikams tinkama operacinės įranga bet, ir jaunų, bet prityrusių dirbti su vaikais chirurgų ir anesteziologų komanda. „Su vyresniais kaip 6 metų vaikais jau įmanoma susitarti, daugelį dalykų galima atlikti vietinėje nejautroje, - kalba gydytojas plastikos chirurgas Dainius Daunoravičius. – Atlėpusias ausytes, nors jos ir netrukdo girdėti, vertėtų operuoti iki mokyklos. Operacija nesunki, po savaitės išimami siūlai, vaikas pasveiksta ir gali grįžti į darželį. Jeigu pats nenorės pasakotis, nelabai kas ir įtars, kad jis operuotas. Atvykstama su siuntimais, atlėpusių ausų, kaip ir nudegiminių, potrauminių randų, odos darinių operacijos vaikams kompensuojamos.“
Plastikos chirurgija – ta sritis, kurioje ypač sparčiai diegiamos tausojančios metodikos. Plastikos chirurgų įrankiai – maži, galima sakyti, miniatiūriniai. Jais galima atlikti preciziškai tikslius ir nė milimetru ne ilgesnius nei būtina pjūvius. Dar viena naujovė – radijodažnuminis aparatas, kurio veikimo principas labai įdomus: radijo bangos „užvirina“ ląsteles, ir audiniai prasiskiria. „Tai labai tikslus ir tausojantis metodas, plačiai taikomas šalinant įvairius odos darinius – apgamus, nepiktybinius odos navikus, hemangiomas, - pasakoja gyd. D. Daunoravičius. – Radijodažnuminis metodas yra pranašesnis už lazerį, nes jo terminis poveikis aplinkiniams audiniams – tris kartus mažesnis. Dabar laukiame atvykstant mažučio trijų mėnesių paciento iš Žemaitijos, gimusio su hemangioma, ir tikimės, kad galėsime jam padėti.“
Modernios chirurgijos technologijos leidžia derinti ne tik sveikatą ir grožį, bet ir užtikrina maksimalų pacientų saugumą. Kaip jau minėta, operuotis čia atvykstama su pirminės arba antrinės sveikatos priežiūros įstaigų gydytojų siuntimais, turint reikalingus tyrimus. Ar pasitaiko, jog plastikos chirurgai atkalba pacientą nuo operacijos? Taip, tai įvyksta tuomet, kai aišku, jog operacija nesuteiks laukiamo rezultato, tarkime, nepanaikins rando. Beje, visais atvejais, kai bet koks odos darinys (apgamas, lipoma ir t.t), atrodo įtartinas, jis siunčiamas histologiniam ištyrimui.
Sėkmingai besiplėtojanti grožio industrija dabar siūlo tokią gausybę paslaugų, jog kai kas netgi įsivaizduoja, jog turėdamas pinigų gali tapti panašus į bet kurią kino ar estrados žvaigždę... Vienok, šįkart – ne apie tai. „Tarp grožio industrijos ir plastinės chirurgijos yra labai siaura riba, tačiau mums pirmiausia rūpi žmogaus sveikata,“ - sako Vilniaus miesto klinikinės ligoninės plastikos chirurgas Dainius Daunoravičius ir prisimena pacientę – mokytoją iš Alytaus, kuri kreipėsi dėl užkritusių vokų (ptozės). Nesunku suprasti, kaip jaučiasi kelis dešimtmečius dirbanti mokytoja, kai jai kasryt tenka stoti prieš klasę užkritusiais, užtinusiais vokais, girdint ne tik padykusių vaikų, bet ir kolegų pašaipas dėl, ko gero, pedagogei nelabai tinkamai praleisto vakaro. „Moteris kreipėsi, sužinojusi, jog galime padėti sutvarkyti užkritusius vokus, kurie ne tik trukdė regėjimui, bet ir teikė daug diskomforto. Ši pacientė problemą paveldėjo: dėl to kentėjo ir jos mama bei senelė, - pasakoja gydytojas. Pagrindinės vokų užkritimo priežastys – genetiškai paveldėtas raumens, atsakingo už voko pakėlimą, silpnumas, trauma arba pakitimai dėl amžiaus. „Kartais raumuo, kuris jungiasi prie kremzlės, teikiančios formą akies vokui, nukenčia, pasislenka tolyn. Likusi jungtis išplonėja ir negali tinkmai pakelti voko. Operacijos metu raumuo sugrąžinamas į vietą, - teigia chirurgas.“
Plastikos chirurgai stengiasi ne tik atstatyti voko funkciją, tačiau paisyti ir grožio bei komforto kriterijų. Vokų operacijos nėra sudėtingos pacientui, tačiau reikalauja didelio chirurgo kruopštumo, įgūdžių bei patirties. Šiuolaikinių technologijų dėka operacijos pjūviai menki, retai pasitaiko didesnių mėlynių, pacientas jau po keleto valandų išleidžiamas namo, po savaitės išimami siūlai. Žmogus labai greitai gali pasidžiaugti teigiamais pokyčiais. Pasak vienos šią operaciją patyrusios gydytojos, kai norint ką nors įžvelgti nebereikia kelti galvos, jautiesi komfortiškai.
„Vokų korekcijos operacijos pasaulyje pripažįstamos kaip teikiančios bene didžiausią pasitenkinimą ir plastikos chirurgams, ir pacientams - jos greitos, labai efektyvios, po jų sparčiai sveikstama ir jaučiami ryškūs pokyčiai,“ - sako gydytojas. Turintiems šeimos gydytojo arba gydytojo oftalmologo siuntimą Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Dienos chirurgijos centre jos atliekamos nemokamai. Tačiau tenka pridurti, jog siuntimas rašomas ne visiems, kam norėtųsi „atidengti žvilgsnį“ (jų paslaugoms – mokami estetinės chirurgijos kabinetai), bet tik pagal griežtas indikacijas, tuomet, kai užkritęs vokas trukdo regėjimui.
Randai primena nelaimes
Kai ant operacinio stalo žmogus atsiduria po gaisro, avarijos, gydytojų komandos tikslas – išgelbėti gyvybę. Kai žmogus pasveiksta, neretai lieka randų, kurie ne tik sukelia sunkių prisiminimų, bet ir trukdo normaliai gyventi. Aiškiai pastebimas, neestetiškas, aplinkinius audinius deformuojantis randas ant veido gali ne tik kliudyti valgyti, šypsotis, bet ir kelti žmogui psichologinį diskomfortą. Randas „nepatogioje“ vietoje - alkūnės, pečių, stuburo srityje, nugaroje ties mentimis, kur negalima išvengti tempimo, gali trukdyti lankstyti ranką, daro skausmingą kiekvieną judesį. Nauji – pusmečio senumo randai dažniausiai būna negražūs: paraudę, iškilę, ir tai, pasak gydytojo, yra normalu. Esama įvairių randų gydymo metodikų: jie minkštinami silikono tepalais arba kortikosteroidų injekcijomis, kurios ypač efektyvios nudegimus patyrusiems vaikams, šlifuojami, išpjaunami, kad iš naujo susiuvus liktų kaip įmanoma menkesnė žymė. Kitas dalykas – seni randai. Jų gydymo metodų spektras – nuo šlifavimo lazeriu, elektrodažnuminiais aparatais iki išpjovimo. „Dažniausiai pacientai kreipiasi dėl veidą žalojančių randų. Tačiau neseniai atvyko mergina, kuriai po avarijos liko didelis įdubęs randas ant šlaunies, - sako D. Daunoravičius. – Naujos plastikos chirurgijos metodikos leidžia padėti ir tokiais atvejais. Įdubusio rando vietoje pašalinamos sąaugos, o vėliau defektas užpildomas paties paciento riebaliniu audiniu, nusiurbiamu nuo pilvo, šlaunų ar kitos srities, kurio – prigyja nuo 50 iki 90 proc. Riebalų persodinimas pradėtas taikyti JAV po krūties onkologinių operacijų daugiau kaip prieš dešimtmetį. Metodika vis tobulėjo ir dabar nuosavais riebalais galime atstatyti dalį krūties, koreguoti jos formą, o gydymą išdėsčius į etapus – galime atkurti net ir visą pašalintą krūtį. Nuosavi riebalai vis plačiau naudojami gydant ir nudegusius vaikus. Riebaliniame audinyje yra daug kamieninių ląstelių, kurios keičia rando struktūrą, jį minkština, padaro jį mažiau pastebimu.“