„Mes patys savo ligoninę vadiname mokykla donore, nes kai atsidaro naujos ligoninės, į jas išleidžiame po keletą aukštos kvalifikacijos gydytojų, slaugytojų. Mūsų ligoninėje savo karjerą pradėjo garsiausi Lietuvos kardiochirurgai, kraujagyslių chirurgai tapo skyrių vedėjais Klaipėdos miesto ir Jūrininkų ligoninėse, nemažai mūsų kolegų dirba respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje,“ – sako Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktorius gydytojas angiohirurgas Henrikas Ulevičius. – Tokią situaciją išgyvename ir dabar. Į naują korpusą Santariškėse išsikėlė Perinatologijos centras, kurio paskirtis – teikti aukščiausio lygio akušerijos ir ginekologijos paslaugas, ir Akušerijos ir ginekologijos katedra, kartu išėjo ir keletas mūsų darbuotojų. Tačiau mūsų ligoninėje niekas iš esmės nesikeičia. Lieka Akušerijos ir ginekologijos centras, tie patys tokios pat sudėties Gimdymo ir Naujagimių skyriai, kuriuose dirba daugeliui vilniečių ir aplinkinių Vilniaus rajonų gyventojų pažįstami ir gerbiami gydytojai: Gimdymo skyriams vadovauja gydytojai Ričardas Daunoravičius ir Egidijus Jakiūnas, Naujagimių skyriui – med. dr. Violeta Drejerienė, Akušerijos ir ginekologijos centrui vadovaus gydytojas ginekologas Ričardas Daunoravičius. Kiekvienoje permainoje pirmiausia įžvelgiame teigiamų dalykų. Šiuose labai aukštos kompetencijos, didelio kruopštumo ir atsakomybės reikalaujančiuose skyriuose labai svarbus komandinis darbas. Dabartinė situacija - tai galimybė atnaujinti ir sustiprinti aukštos kvalifikacijos medikų komandas. Džiaugiamės, kad mums pavyko pritraukti daugiau jaunų gydytojų, slaugytojų, kurie mokysis iš labiau prityrusių kolegų. Esame įsitikinę, jog bus ne tik išlaikytas pasiektas lygis, bet ir žengtas žingsnis pirmyn, nes viską darome, galvodami apie pacientą, jo labui.“
Pirmoji pažintis su pasauliu
Vilniuje gimsta beveik dukart daugiau naujagimių nei Kaune – 8,5 tūkst. kasmet. Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje gimsta beveik po 4 tūkst. naujagimių. Pastaraisiais metais padaugėjo priešlaikinių gimdymų. Jų skaičius išaugo iki 12 proc. Cezario pjūvio operacija atlikta trečdaliui 2 - ojo gimdymo skyriaus, kuriame koncentruojasi sunkiausi komplikuoti gimdymai ne tik iš sostinės, bet iš visos Vilniaus apskrities, gimdyvių. Nėra nė vieno gimdymo, kad būtų galima iš anksto tvirtai pasakyti, jog jis bus lengvas ir sklandus. Be abejo, pirmą kartą gimdančios moterys jaudinais labiau nei turinčios patirties, gimdančios antrą ar trečią kartą. Ne paslaptis, jog kai kurie būsimieji tėveliai kelia labai didelius reikalavimus aplinkai, tačiau jaučiantys atsakomybę už į pasaulį ateinančio žmogučio sveikatą, renkasi aukščiausios kompetencijos ir didžiausią patirtį turinčių specialistų komandą. Šioje ligoninėje, kurioje gimė jau kelios vilniečių kartos, prieš keletą metų atnaujintas akušerijos korpusas, sudarytos puikios sąlygos: nedidelės jaukios palatos, gimdymo kambariai, aprūpinti modernia aparatūra, kuri leidžia stebėti gimdymo veiklą, fiksuoti vaisiaus širdies tonus, motinos savijautą. Moterys gali gimdyti dalyvaujant šeimos nariams, o pageidaujantiems, kad kūdikis gimtų vandenyje, siūlomas gimdymo kambarys su vonia.
Gydytoją Ričardą Daunoravičių sutikome skubantį į gimdyklą. Suprantame: šiandien - net kelios planinės operacijos, ir svarbiausia – pacientės. Galėtume cituoti daugybę nuoširdžiausių padėkų, pacientų išsakytų šiam puikiam ir darbščiam gydytojui, kurio rankos atveria kelią į gyvenimą netgi sunkiausiai jį besiskinančiam mažyliui. Naujagimių skyriaus vedėja gydytoja neonatologė med. dr. Violeta Drejerienė negaili gerų žodžių: „Kolega Ričardas - labai intensyviai dirbantis gydytojas, profesionaliai ir saugiai prižiūrintis ir normalų, ir komplikuotą gimdymą. Tai tikras mokytojas, turintis auksines rankas ir savo patirtį perduodantis jauniems gydytojams. Daugelis gydytojų gali atlikti cezario pjūvį, bet profesionaliai pajusti, kokiais atvejais tai reikia daryti, būtina didžiulė patirtis. Gydytojas R. Daunoravičius - labai kuklus, tačiau tikrai turėtų kuo pasigirti, kad ir sėkmingai pagimdžiusiomis nėščiosiomis, kurioms persodinti inkstai. Jeigu turėčiau dukrą, kai ji gimdytų, būčiau rami tik ją atidavusi į šio gydytojo rankas.“
Ligoninės stiprybė – požiūris į pacientą
Ligoninė daug dėmesio ir lėšų skiria gimdyvių ir naujagimių priežiūrai reikalingų technologijų atnaujinimui. Naujagimių intensyviosios terapijos poskyryje įrengta rekuperacinė vėdinimo sistema, kuri leidžia reguliuoti oro temperatūrą, drėgmę, kokybę, ir t.t., artimiausiais metais laukiama naujo aparatūros papildymo – dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų, kvėpuojamosios terapijos įrangos, monitorių.
Akušeriai ginekologai ir neonatologai – darnios komandos nariai. Jeigu numatoma, jog vaikelis gali gimti silpnas, prie gimdyvės kviečiami ir gydytojai neonatologai, kad neatidėliojant būtų suteikta visa reikalinga pagalba kūdikiui lemtingiausiomis pirmosiomis gyvenimo minutėmis, nes būtent jos gali lemti jo išgyvenimą ir tolesnę sveikatą. Sutelkiamos visos aukščiausios kvalifikacijos specialistų pajėgos, kad vaikelis gimtų sveikas.
„Nuo šio pavasario niekas nesikeičia. Kaip Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje dirbo gimdymo ir naujagimių skyriai, taip ir dirba, kaip mūsų ligoninė buvo pati jaukiausia, gražiausia ir pacientams palankiausia ligoninė, teikianti aukščiausio lygio paslaugas, taip ir lieka,“ – sako gydytoja dr. V. Drejerienė ir įvardija didžiausią vertybę: - O tikrasis aukso fondas, kuris išlieka ne tik nesumažėjęs, bet ir pasipildęs – tai žmonės.“ Gydytoja šiltais žodžiais mini daugeliui vilniečių pažįstamų ir gerbiamų medikų pavardes: vyresnioji ordinatorė intensyviajai terapijai ir skubiai pagalbai gyd. Rūta Klimienė, patyrusios gydytojos Jolanta Savulioniene, Rūta Taminskienė, Kristina Razmuvienė, Aušra Černiūtė, Violeta Aleksandravičienė, jaunos perspektyvios gydytojos neonatologės Olga Jankevič, Auksė Klimavičienė, visa komanda mielų, švelnių slaugytojų. „Visus išvardinti – užtruktų, bet nė vieno nenoriu išskirti. Naujagimių skyriuje labai svarbus nuoširdus susiklausymas, komandinis darbas, nes jis niekada nenutrūksta - žmonės dirba dieną ir naktį, šeštadienį ir sekmadienį, per Kalėdas ir per Velykas. Ta patirtis ir susitelkimas - mūsų ligoninės stiprybė. Mes seniai jautėme, kad mūsų skyrių darbas - pernelyg intensyvus, ir svajojome, kad Vilniuje atsirastų dar viena ligoninė su gimdymo ir naujagimių skyriais. Tai išsipildė. Dabar sostinėje yra trys ligoninės, kuriose kasmet gims maždaug po 3 tūkst. mažųjų vilniečių. Tai – optimali darbo apimtis. Sumažėjus darbo krūviams, galėsime mažiau skubėti, daugiau dėmesio ir laiko skirti bendravimui su pacientais.“
"Lietuvos žinios", Valentina Jakimavičienė