Hemorojaus laipsnį nustato ir gydymo būdą parenka gydytojas proktologas.
Dėl konsultacijų, operacijų laiko prašome kreiptis į Dienos chirurgijos skyriaus Registratūrą tel. (8 5) 234 11 42 arba atvykti į Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Dienos chirurgijos skyrių, Antakalnio g. 57 Vilniuje.
Hemorojus – tai išangės kraujagyslinių audinių išvešėjimas, išsiplėtimas. Hemorojus skirstomas į vidinį (kai hemorojiniai mazgai yra išangės kanalo viduje, padengti gleivine) ir išorinį (kai hemorojiniai mazgai yra po oda aplink išangę).
Hemorojaus atsiradimą skatina vidurių užkietėjimas, dažnas stanginimasis tuštinantis, nėštumas, venų vožtuvų nepakankamumas, ilgalaikis sėdimas ar stovimas darbas, sunkumų kilnojimas. Kartais hemorojinių mazgų atsiranda, net kai nėra šių faktorių. Taip pat įtakos turi paveldimumas, vyresnis amžius, antsvoris. Vyrai serga 2 kartus dažniau nei moterys.
Pagrindiniai hemorojaus simptomai yra kraujavimas ir hemorojinių mazgų iškritimas. Dažniausiai pasirodo nedidelis skaisčiai raudonos spalvos kraujo kiekis tuštinimosi pabaigoje, ypač jei išmatos kietos, stanginamasi. Ligai progresuojant, kraujo pasirodymas gali būti nesusijęs su tuštinimusi. Kitas simptomas – hemorojinių mazgų iškritimas: iš pradžių hemorojinis mazgas išsikiša pro išangę tik tuštinantis ir po to savaime sugrįžta, vėliau tai tampa nuolatiniu požymiu. Taip pat gali varginti niežulys, skausmas, išskyros.
Hemorojus, priklausomai nuo ligos laipsnio, gydomas konservatyviai (taikoma dieta, gyvensenos korekcija, medikamentinės priemonės), invazinėmis neoperacinėmis priemonėmis (guminių žiedų ligatūros, sklerozantai) arba taikant nuskausminimą operuojamas chirurginiu būdu (jei kitos priemonės neefektyvios ar hemorojus didelio laipsnio). Operuojant klasikiniu chirurginiu būdu, žaizdos paliekamos gyti atviru būdu, todėl gyja mažiausiai 1 mėnesį laiko, gijimo procesas labai skausmingas, kurį kontroliuoti reikalingi narkotiniai vaistai, ypač pirmosiomis paromis, o vėliau reikalinga atidi ir ilga priežiūra.