Brangios biurokratų klaidos
Kai 2010-ųjų rugsėjį J.G.Rimdeika buvo atleistas iš darbo, sostinės meras buvo konservatorius Vilius Navickas, o Vilniaus apskrities laikinuoju vadovu paskutinę dieną dirbo liberalcentristams atstovaujantis kompozitorius Gintaras Sodeika, šiuo metu patarinėjantis vidaus reikalų ministrui Raimundui Palaičiui.
„Kalbu kaip dainuoju. Tai – jau seni laikai, todėl nelabai noriu prisiminti tų nemalonių įvykių.
Tačiau ir jūs, ir visi kiti dabar mokėsite man už ponų biurokratų pridarytas klaidas. Mane neteisėtai iš darbo atleido paskutines valandas apskričiai vadovavęs G.Sodeika”, – „Lietuvos rytui” kalbėjo J.G.Rimdeika.
Sutartis nutraukta nepagrįstai
J.G.Rimdeika buvo atleistas iš pareigų, vadovaujantis Vilniaus apskrities viršininko 2010 metų birželio 30 d. (nuo liepos 1 d. šalyje apskričių administracijų nebeliko. – Red.) įsakymu „Dėl darbo sutarties nutraukimo darbdavio iniciatyva, kai nėra darbuotojo kaltės”.
Tačiau buvusiam ligoninės vadovui teisme pavyko įrodyti, kad darbo sutartis su juo buvo nutraukta nepagrįstai, o darbdavio reikalavimai, esą Sapiegos ligoninės direktoriui privalu mokėti užsienio kalbas, turėti vadybininko, teisininko arba ekonomisto išsilavinimą, jokiuose teisės aktuose nenumatyti.
Todėl Sapiegos ligoninė J.G.Rimdeikai privalo atlyginti už priverstines pravaikštas, negautas pajamas, neturtinę žalą ir advokatų paslaugas, taip pat sumokėti išeitinę išmoką.
Atleistas vadovas neprašė teismo grąžinti jo į buvusias pareigas, nes įsitikinęs, kad ligoninėje jau nebeturėtų tinkamų sąlygų dirbti, be to, skundėsi pablogėjusia sveikata.
Vardijo politikų ryšius
„Lietuvos ryto” paklaustas, kas lėmė jo atleidimą, J.G.Rimdeika ėmė vardyti, kaip tarpusavyje susiję sostinės ir šalies politikai: „Prisiminkime, G.Sodeika mane atleido ir netrukus rado prieglobstį pas vidaus reikalų ministrą R.Palaitį.
Vietoj manęs ligoninės vadove buvo paskirta Palma Aidukonienė. O kas ji? Ogi tuo metu Vilniaus apskrities administracijos likviduotojo pareigas pradėjusio eiti Ričardo Sabaliausko sesuo. Pastarasis po apskrities administracijos likvidavimo prieglobstį rado irgi pas R.Palaitį.”
Gyrėsi savo veikla
Kalbėdamas apie savo veiklą Sapiegos ligoninėje, buvęs jos direktorius prisiminė, kaip šiai medicinos įstaigai iš įvairių tarptautinių ir Lietuvos labdaros organizacijų jis išrūpino apie 12 milijonų litų.
„Pati valstybė prie ligoninės rekonstrukcijos ir išlaikymo prisidėjo vos keliais milijonais litų. Todėl mane kaltinti, kad aš sužlugdžiau ligoninę, – absoliuti nesąmonė”, – kalbėjo J.G.Rimdeika.
Toliau eis teisiniu keliu
Sapiegos ligoninė, kuri nuo šių metų pradžios sujungta su Vilniaus miesto universitetine ligonine, kol kas neskuba sumokėti buvusiam direktoriui priteistų pinigų.
„Mano priverstinės pravaikštos tęsėsi iki praėjusių metų gruodžio 9 dienos, kai Vilniaus apygardos teismas priėmė man palankų sprendimą. Tačiau ligoninė aiškina neturinti pinigų. Kiek man žinoma, ši gydymo įstaiga yra įsiskolinusi apie 4 mln. litų.
Tačiau reikalaudamas pinigų ir toliau eisiu teisiniu keliu. Antstoliai jau areštavo visas tris ligoninės sąskaitas, bet jos beveik tuščios”, – kalbėjo J.G.Rimdeika.
Buvusį vadovą vadino „žuliku”
Nuo sausio sujungtoms medicinos įstaigoms vadovaujantis Henrikas Ulevičius teigė, kad naujoji ligoninė perima visus sutartinius įsipareigojimus, tarp jų – ir teismo sprendimą atlyginti J.G.Rimdeikai patirtą žalą.
„Mes mokame suktis iš padėties. Tik gaila, kad J.G.Rimdeika neprisipažįsta, jog jis – „žulikas”, – kalbėjo H.Ulevičius.
Pasak jungtinės ligoninės direktoriaus, buvusio vadovo patirta žala išaugo iki tokios didelės sumos todėl, kad jis į kolektyvinę sutartį buvo įrašęs dvigubą išeitinės išmokos koeficientą.
„J.G.Rimdeika, mano galva, labai nesąžiningas žmogus, nes jam visai nerūpėjo, ar liks ligoninė jam išėjus. Jis galvojo tik apie save, o ne apie likusius kolegas medikus ar pacientus.
Be to, jis pasistengė, kad prieš Kalėdas būtų užblokuotos visos Sapiegos ligoninės sąskaitos, ir dar kėsinasi į Vilniaus miesto universitetinės ligoninės sąskaitas”, – dėstė H.Ulevičius.
Nors teismų sprendimus būtų galima skųsti, ligoninės direktorius to daryti neketina, nes nemato galimybių laimėti bylos.
„Tačiau ligoninė nekalta, kad J.G.Rimdeika buvo neteisėtai atleistas paskutinę Vilniaus apskrities administracijos gyvavimo dieną. Kodėl jis nebandė bylinėtis su šia įstaiga?” – kalbėjo H.Ulevičius.
Teismai – palankūs atleistiesiems
* Konservatoriai ir jų valdančiosios koalicijos partneriai iš darbo neteisėtai yra atleidę ne vieną pareigūną.
* Praėjusių metų lapkričio pradžioje Vyriausiasis administracinis teismas įpareigojo į pareigas grąžinti nepagrįstai atleistą Darbo biržos vadovą Vidą Šlekaitį.
* 2009 metų kovą šį pareigūną atleido tuometis socialinės apsaugos ir darbo ministras konservatorius Rimantas Dagys.
* Po daugiau nei dvejus metus trukusio bylinėjimosi V.Šlekaitis laimėjo visų instancijų teismuose. Už priverstines pravaikštas iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos priteista daugiau kaip 260 tūkst. litų.
* Po palankaus Vyriausiojo administracinio teismo sprendimo į Valstybės tarnybos departamento vadovo postą praėjusių metų rugsėjo 30 dieną grįžęs Osvaldas Šarmavičius iškart atsistatydino iš pareigų.
* Tačiau jis pareikalavo išmokėti piniginę kompensaciją už nepanaudotas kasmetes atostogas, įskaitant priverstinės pravaikštos laikotarpį, – iš viso maždaug 130 tūkst. litų.
* „O.Šarmavičiaus poelgis tik dar kartą parodė, ko jis iš tiesų siekė”, – tuomet pareiškė vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis ir pridūrė, kad šio asmens pažeidimai valstybės tarnyboje akivaizdūs ir teismuose nenuginčyti.
* Socialdemokratą O.Šarmavičių liberalcentristas R.Palaitis atleido 2010 metų kovo 10-ąją už netinkamą pareigų atlikimą.
* 2011 metų kovą į Sveikatos apsaugos ministerijos audito skyriaus vadovo pareigas buvo grąžintas Gediminas Valantavičius. Jam teismas už priverstines pravaikštas priteisė 75 tūkst. litų.
* 2009-ųjų rudenį vykdydamas ministerijos struktūros pakeitimus G.Valantavičių iš darbo atleido tuometis jos vadovas liberalcentristas Algis Čaplikas.
* Tuo tarpu buvęs Vilniaus savivaldybės kontrolierius Šarūnas Skučas į buvusią darbovietę ketina sugrįžti padedamas antstolių, be to, jam turi būti išmokėta solidi kompensacija už priverstinę pravaikštą.
* Vilniaus apygardos administracinis teismas nusprendė, kad Š.Skučas praėjusių metų birželio mėnesį iš savivaldybės buvo atleistas neteisėtai. Tiesa, šis teismo sprendimas dar gali būti apskųstas Vyriausiajam administraciniam teismui.
Birutė VYŠNIAUSKAITĖ
LR korespondentė