Mūsų šalyje priskaičiuojama apie 700 tūkst. asmenų, priklausančių didelės rizikos sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis grupei. Deja, jų ištiriama tik dalis, nes kita dalis tiesiog nesikreipia į medikus. „Padėtis negerėja, skyrius perpildytas, ligonių nemažėja, - sako Kardiologijos skyriaus vedėjas dr. Mykolas Biliukas. - Prieš du metus skyriuje gulėjo 107 pacientai, kurių diagnozė - miokardo infarktas, dar anksčiau - 90, šiemet – jau 199, o metų galas dar toli. Šiuolaikinė medicina nuėjo intervencijų, procedūrų, aparatūros pritaikymo, gydymo keliu. O sveikatos prevencijai strategijos nėra. Ne tik iš Sveikatos apsaugos politikos pusės, patys žmonės vis mažiau paiso savo sveikatos. Tiek užsiėmę, taip neturi laiko ja rūpintis! Užtat jos gadinimui laiko atrandama, nes tam sudaromos vis geresnės sąlygos: ant kiekvieno kampo alus, rūkalai, o svarbiausia – stresai. Dirbantys žmonės patiria stresus nuo per didelio krūvio, įtampų, nedirbantys nervinasi, kad nedirba. Plius emigracija. Didžiausią stresą žmogaus gyvenime sukelia kariškių antpuoliai prieš taikius žmones, artimo mirtis ir skyrybos.
Rinkos ekonomika įneša savo dėsningumus. Ritmas ne lėtėja, išlikti ir įsitvirtinti vis sunkiau. Reikia suprasti, kad teks išmokti gyventi tokiomis sąlygomis, pasiekti normalios civilizacijos lygį. Žmonės išlepę. Jie iki šiol galvodavo, kad už sveikatą atsakinga partija ir vyriausybė, o gydytojas - nuo valdžios, todėl jo pareiga pagydyti. Kaip šventam rašte pasakyta: „Duok dieve, mūsų vaikams vargo, nelaimių ir išbandymo, kad juos išlaikę, jie išeitų sustiprėję“. Todėl mažas botagėlis tautai šiandien - labai ne pro šalį. Patyrę, kas yra ligos, vargas, nuostoliai, infarktas, ko gero, pradės patys pagaliau rūpintis savo sveikata. Tuo pačiu įtakodami, kad būtų išrinkti tinkami sveikatos sistemos politikai. Manau, kad šitie dabartiniai vargai ir nelaimės ateityje turėtų pasitarnauti kaip skiepai. Juk skiepijantis ir baisu, ir skauda, bet rezultate sumažėjo mirtingumas nuo užkrečiamų ligų. Jeigu eisime tik malonumų, lepinimosi keliu, augs priklausomybė tokiems dalykams, to niekada nebus negana, o organizmas silpnės, įpročiai blogės. Todėl kartais reikia ir vargo“, teigia kardiologas dr. M.Biliukas.
Šiandien, rugsėjo 29 d. Vilniaus Katedros aikštėje vyks visuomeninis, švietėjiškas, labdaringas renginys, skirtas pažymėti Pasaulinei širdies dienai, kuri bus švenčiama visame pasaulyje, daugiau nei 100 šalių.