Didelė operacija
Moteris pirmiausia tyrėsi ultragarsu. Gimdoje buvo pastebėtas šešėlis, įtartas polipas. VMUL medikai atliko histeroskopiją, optiniu prietaisu apžiūrėjo gimdos ertmę, specialia elektros kilpa pašalino polipą ir nusiuntė jį ištirti. Atsakymas parodė, kad moteriai - vėžys, tik dar neaišku, kurios stadijos. Gimdos vėžio eiga priklauso nuo hormonų, liga pirmiausia metastazuoja į lyties organus. Nustačius onkologinę problemą, tenka atlikti didelę, išplėstinę operaciją. "Šiuo atveju laporoskopiškai buvo pašalinta gimda kartu su kiaušide ir kiaušintakiais, dalis makšties. Prieš tai buvo pašalinti klubiniai limfmazgiai, su aplinkiniais audiniais atidalijus juos nuo magistralinių kraujagyslių, šlapimtakio", - pasakojo G.Mečėjus.
Per mažytę landelę
Operacija truko 3 valandas. Pacientei buvo padaryti 4 pjūviukai - du maždaug centimetro skersmens, du - po pusę centimetro. Ar per mažą pjūvio skylutę gerai matyti, ką daryti? G.Mečėjus tvirtino, kad operuojant laporoskopiškai chirurgas mato net geriau, nes padidintą operuojamos vietos vaizdą gali stebėti ekrane. Jei operacija atliekama patyrusio mediko, mažesnė komplikacijų tikimybė, nes dirbama preciziškiau.
Tiesa, per mažyčius pjūvius buvo pašalinti tik limfmazgiai, kiti organai - per makštį.
G.Mečėjus sakė, kad yra įvairių būdų laporoskopiškai pašalinti organus. Pavyzdžiui, didelė, gal 300 gramų, mioma specialiu prietaisiuku pro mažą 1,5 cm pjūvį pašalinama vos per 5 minutes. Kaip tai pavyksta? Pasirodo, į pilvą gali būti įdedamas maišiukas, į jį - šalintinas darinys. Pavyzdžiui, kiaušidžių auglys. Tada maišiuke jis susmulkinamas ir ištraukiamas per mažą skylutę. Jei darinį reikia šalinti nesmulkintą, chirurgas praplečia pilvo pjūvį iki 3-4 centimetrų.
Pasak G.Mečėjaus, esant kai kurioms problemoms laporoskopiniu būdu atliekamos beveik visos operacijos. Pavyzdžiui, taip šalinama tulžies pūslė. Ginekologijoje laporoskopinį metodą galima taikyti daugeliu atvejų. Tačiau tebediskutuojama dėl didelių matmenų auglių šalinimo, atvejų, kai gimda sveria per 1,5-2 kilogramo, kiaušidžių dariniai yra daugiau nei 15-20 cm skersmens. Ir cezario pjūvio nepadarysi per skylutę.
Pas onkologus - nebūtinai
VMUL Ginekologijos skyriuje nemažai pacienčių diagnozuojami piktybiniai dariniai. Sužinojusios apie tai, daugelis teiraujasi, ar galima operuotis ne Vilniaus universiteto Onkologijos institute. Juk ne paslaptis, kad dažnas čia papuolęs jaučiasi tarsi priėjęs liepto galą. G.Mečėjus įsitikinęs, kad ir įprastose ligoninėse galima gydyti daugiau onkologinių ligonių. Tada pasmerktumo pojūčiui liktų mažiau vietos.
Aistė STANKEVIČIENĖ