Nebūtinai vėžys
Įprasta, kad krūtų patikrą atlieka poliklinikose dirbantys chirurgai. Sostinės Centro poliklinikoje sukurti specialūs krūtų apžiūros kabinetai, kur konsultuoja chirurgai ir radiologai. Kai kuriose užsienio šalyse ši funkcija patikėta būtent akušeriams ginekologams. Dėl krūtų ligų šie konsultuoja ir VMUL bei Vilniaus gimdymo namuose. Nors dabar dažna poliklinika yra įsigijusi ultragarso aparatus, ne kiekviena jų turi specialistą, mokantį atlikti krūtų echoskopiją. Norint taikyti šį tyrimo metodą, VMUL ir Vilniaus gimdymo namų akušeriams ginekologams teko baigti specialius kursus.
"Jei reikia kreiptis į onkologijos įstaigą, paprastai atsiranda psichologinis barjeras, nes visada tikimasi blogiausio. Tačiau prireikus ir mes galime atlikti darinio biopsiją su ultragarso kontrole, o įtarimams pasitvirtinus pacientę siunčiame pas onkologus. Vis dėlto daugumai į mus besikreipusių moterų to nereikia", - pasakojo VMUL akušeris ginekologas Mindaugas Balnys.
Anot jo, konsultacijos paprastai kreipiamasi dėl nemalonių pojūčių, diskomforto, krūtų skausmo. Yra moterų, norinčių išsitirti apčiuoptus darinius. "Bet ne kiekvienas gumbelis reiškia piktybinę ligą - dažnai nustatomos krūtų cistos arba gerybiniai navikai - fibroadenomos ar lipomos", - aiškino gydytojas.
Labiau tinka jaunoms
Diagnozuojant krūtų ligas taikomi trys pagrindiniai vizualiniai tyrimo metodai - mamograma, rentgeno ir ultragarso tyrimas. Pastarasis tinkamiausias jaunoms, iki 35-40 metų moterims. Pacientėms nuo 40 metų jau reikėtų atlikti mamogramą. Tyrimo parinkimą lemia ne tik amžius, bet ir krūties audinio tipas, kiti veiksniai. Vienas pagrindinių rizikos rodiklių susirgti krūties vėžiu - amžius nuo 50 metų. Tačiau yra moterų, kurios turėtų pradėti tikrintis anksčiau ir tai daryti dažniau. Tai ypač aktualu toms, kurių šeimose yra sergančiųjų ar sirgusiųjų krūties vėžiu. Medikai primena, kad Lietuvoje vykdoma prevencinė krūties vėžio programa taikoma moterims nuo 50 iki 69 metų. Pagal ją mamogramos kas dvejus metus atliekamos nemokamai.
Aistė STANKEVIČIENĖ