Draugystė su gydytojais
Net apie 30 proc. I tipo cukrinio diabeto ligonių, diagnozavus šią ligą, jau kamuojami ir inkstų nepakankamumo. Tuomet siekiama kuo labiau "tempti" laiką iki dializių, kad inkstų funkcija blogėtų kuo lėčiau.
"Tai padaryti sunku, reikia labai stengtis. Sergant diabetu ir norint išvengti inkstų ligos, svarbu nuolat tartis su gydytoju, nepamiršti judėti, sportuoti, nuolat tikrinti gliukozės kiekį, kraujo spaudimą, sveikai maitintis, nerūkyti, - mat rūkymas blogina kraujo tekėjimą į inkstus. Nederėtų piktnaudžiauti vaistais. Kartais pacientai, varginami migrenos, lėtinių sąnarių ar raumenų skausmų, skausmo malšinamuosius vartoja savo nuožiūra, o jie gali daryti šalutinį poveikį inkstams, - perspėja E.Gruodytė. - Jei sergama hipertenzija, pagrindinė taisyklė - stengtis gerai reguliuoti kraujo spaudimą. Pasiekti tikslinį spaudimą (130 ir 80 mmHg) dažnai yra sudėtinga, todėl svarbu tartis su gydytoju ir stebėti inkstų funkciją. Jei pacientas turi įgimtų inkstų ligų, jo prašoma laikytis dietos, valgyti mažiau baltyminio maisto, gerti pakankamai skysčių."
Neužmirškite išsitirti
Inkstų ligos dažniausiai progresuoja lėtai. Tai gali trukti ir 5-15 metų, o simptomų nebus jokių. Jei pacientas serga cukriniu diabetu, jis nė nepajus, kada prisidėjo ir diabetinė nefropatija. "Pas šeimos gydytoją atėjęs pacientas žino, kad greičiausiai jam tirs gliukozės kiekį kraujyje. Tada jis žinos, ar neserga cukriniu diabetu. Bus tikrinamas ir cholesterolio kiekis. Žmogui taps aišku, ar jo riebalų apykaita sutrikusi, ar normali. Nefrologų svajonė, kad pas šeimos gydytoją pasitikrinti atėjęs pacientas atliktų ir šlapimo bei kreatinino tyrimą, jei gydytojas mano, kad to reikia. Šlapimo tyrimas parodo, ar inkstai yra pažeisti, o kreatinino tyrimas - kiek procentų jie dirba. Kada reikėtų atlikti kreatinino tyrimą? Kai pacientas turi padidėjusį kraujo spaudimą ir ypač - jei tai trunka ilgai - 5-15 metų. Visada turime savęs paklausti - kodėl kraujo spaudimas yra padidėjęs? Jei yra hipertenzija, ar ji nepakenkė inkstams? Kraujospūdžio padidėjimas gali rastis ir dėl inkstų ligos, pavyzdžiui, glomuronefrito. Jei paciento šeimoje vienas iš tėvų jau sirgo inkstų liga, taip pat būtina išsitirti šlapimą", - pataria E.Gruodytė.
Aistė Stankevičienė