Pirmosios Lietuvoje akušerijos ir ginekologijos įstaigos - Gimdymo skyrius ir Akušerijos mokykla, Akušerijos katedra, Akušerijos ir ginekologijos klinikos - buvo įkurtos XVIII a. pabaigoje - XIX a. pradžioje. Mokslinės akušerijos Lietuvoje pradininkas buvo N. Renje (Nicolaus Regnier (1746-1800). Po profesoriaus N. Renje mirties,
1809 m. Vilniuje buvo įkurtas Motinystės institutas. Jo įkūrėjas buvo profesorius Jozefas Frankas. Tai buvo pirmoji tokio pobūdžio institucija Europoje ir vienas svarbiausių prof. J. Franko darbų, skirtų Lietuvos medicinai. Motinystės institutas teikė medicinos ir materialinę pagalbą neturtingoms motinoms, našlaičiams, gimdyvėms. Per 1809–1811 metus institutas pagelbėjo 398 motinoms. Pirmoji Motinystės instituto prezidentė buvo Vilniaus generalgubernatoriaus Levino A. G. Benigseno žmona. Prof. J. Frankas artimai bendravo su Edvardu Dženeriu (Jenner), vakcinos išradėju. Ši draugystė lėmė kitą svarbų Lietuvos medicinos istorijoje įvykį –
Nuo 1817 m. Akušerijos katedros Medicinos fakulteto dekanu tapo profesorius Mikalojus Mianovskis.
Pirmąją Cezario pjūvio operaciją Lietuvoje
Vilniaus universiteto Akušerijos ir ginekologijos kliniką 1922 m. įkūrė profesorius Tadeušas Burdzinskis (1868–1925). Iš Vilniaus medicinos draugijos nupirkus pastatą Radvilų gatvėje (buvusi „Raudonojo kryžiaus“ ligoninė), Medicinos fakulteto klinika tapo vienintele, turinčia savo patalpas.
Nuo 1925 m. Vilniaus universiteto Akušerijos ir ginekologijos katedrai keturiolika metų vadovavo profesorius Vladislovas Marianas Jakovickis (1885–1939). Jis taip pat buvo Vilniaus ginekologų draugijos prezidentas.
Akušerija yra viena pirmųjų ir seniausių medicinos disciplinų, dėstomų VU nuo 1781 metų. Jos atsiradimas Vilniaus universitete buvo didelis to meto įvykis, pradėjęs moterų ir vaikų medicinos priežiūros, studentų rengimo ir mokslo pažangą.
1958 m. Akušerijos ir ginekologijos klinika buvo įkurta Antakalnyje, naujai pastatytoje Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje.
Pirmuoju ligoninės direktoriumi tapo gydytojas akušeris ginekologas Stasys Trepšys, kurį su didele pagarba ir šiandien mini vyresnės kartos kolegos. Pavaduotoja akušerijai ginekologijai buvo paskirta gydytoja akušerė ginekologė Danutė Mažonytė. Akušerijos ir ginekologijos katedrai ėmė vadovauti Vytautas Baronas (1902-1990), buvęs profesoriaus Prano Mažylio asistentas. V. Baronas 1938-1939 m. stažavosi Šveicarijoje, Ciuricho universiteto Moterų klinikoje, Vokietijoje – Berlyno universiteto Moterų klinikoje pas įžymų mokslininką ginekologą V. Štekelį (W. Stoeckel). Persikėlęs į Vilnių
Ginekologijos skyriaus branduolį sudarė jauni, energingi specialistai: gydytojos Ieva Stoškutė, Zinaida Šaltytė, Alina Šaulauskienė, Irena Durgolcienė, vyresnioji medicinos sesuo Salomėja Babanova, operacinės sesuo Valerija Sarkienė. Skyriui vadovavo gydytoja akušerė ginekologė Donata Pareigytė. Šešiasdešimties vietų skyriuje buvo gydomos endokrininės ligos, nevaisingumas, mergaičių ginekologinės patologijos, tiriama kiaušidžių funkcija. 1968 m. 110 vietų skyrius padalintas į du: 60 lovų Operacinį ir 50 lovų Konservatyviosios ginekologijos. Antrojo skyriaus vedėju paskirtas doc. Jonas Stankus.
Akušerijos skyriui ėmė vadovauti gydytoja Ieva Stoškutė, vyresnioji medicinos sesuo buvo Elvyra Domeikienė, kurią 1972 m. pakeitė Marija Piurko. Pirmieji naujagimiai skyriuje gimė 1959 metų vasario 12 dieną. Juos į pasaulį atvedė gyd. Aleksandras Venckauskas ir akušerė Marija Stankevičiūtė. 1964 m. A. Venckausko ir I. Stoškutės iniciatyva Akušerijos skyriuje įsteigtas pirmasis intensyvaus nėščiųjų stebėjimo kabinetas. Jame veikė naujausia to meto diagnostikos aparatūra. Šiame skyriuje kabinete dirbo akušerė R. Malaškevičienė.
Į doc. V. Barono vadovaujamą katedros dėstytojų kolektyvą buvo priimti A. Gamperis, P. Steponėnas, P. Skruibis, A. Venckauskas, O. Račkauskienė, A. Šaulauskienė. Doc. Anatolijus Gamperis (1908-1986) dirbo ne tik praktinį, bet ir pedagoginį darbą (net 53 metus) Vilniaus universitete. Doc. Pranas Skruibis (1924-1997)
1969-1979 metais Akušerijos ir ginekologijos katedrai vadovavo docentas Povilas Steponėnas (1915-1981). Per dešimt vadovavimo katedrai metų klinikoje įdiegta naujų gydymo ir diagnostikos metodų: termoplacentografija, transabdomininė amniocentezė, biocheminiai vaisiaus vandenų tyrimai, ultragarsinė diagnostika akušerijoje. Jis pirmasis atliko pakeičiamąjį kraujo perpylimą naujagimiui, pirmasis Lietuvoje persodino nėščiai žmonai vyro odos lopą, jis kartu su doc. Jonu Stankumi
Profesorius Aleksandras Venckauskas (1923-2004) dirbo Akušerijos ir ginekologijos klinikos vedėju 1979-1990 m.
Vadovaujant prof. A.Venckauskui, katedros ir klinikos kolektyvas daugiausia dėmesio skyrė aktualiausiai tuo metu perinatalinio mirtingumo mažinimo Lietuvoje problemai. Įdiegtos naujos nėščiųjų ir vaisiaus būklės tyrimų ir gydymo technologijos: vaisiaus fonoelektrokardiografija, kardiotokografija, amnioskopija, ultragarsinė diagnostika (nėščiųjų atrankos principu) ir kt. Klinikos Akušerijos skyriuje organizuotas nėščiųjų intensyvios priežiūros kabinetas, naujagimių intensyvios priežiūros ir gydymo palatos, aprūpintos modernia medicinos technika. Universiteto ir Sveikatos apsaugos ministerijos lėšomis įsigyta naujos medicinos aparatūros, todėl suintensyvėjo katedros mokslinė veikla, pagerėjo akušerinė ir ginekologinė pagalba – diagnostika, gydymas, profilaktika.
Ultragarsinės diagnostikos kabinete (vadintame laboratorija) prie katedros dirbo jaunų entuziastų grupė: J. Ališauskas, J. Kurmanavičius, P. Sladkevičius, A. Vaitkuvienė, G. Drąsutienė, N. Volkovas, M. Kublickas. Ultragarso laboratorija teikė konsultacijas ne tik klinikos skyrių, moterų konsultacijų pacientėms, bet ir viso Vilniaus miesto, Panevėžio ir kitų Lietuvos miestų nėščiosioms ir ginekologinėms ligonėms. Vidutiniškai kasmet buvo atliekama 10 000 echoskopijų. Katedros vedėjo prof. A. Venckausko iniciatyva
Nuo
Per 10 metų (1981-1990 m.) parengta ir apginta (daugiausia perinatologijos tematika) 8 disertacijos. Šie katedros disertantai buvo pirmieji šalyje tyrę ultragarsu: J. Ališauskas – vaisiaus hipotrofiją, J. Kurmanavičius – vaisiaus kvėpavimo judesius, A. Vaitkuvienė – placentos migracijos fenomeno reikšmę, N. Volkovas – krūtų patologiją po gimdymo, P. Sladkevičius – motinos, placentos, vaisiaus sistemos kraujotakos doplerometrinius parametrus, V. Drejerienė – neišnešiotų naujagimių galvos smegenų patologiją.
Tau buvo moksliniais tyrimais pagrįstos vaisiaus medicinos pradžia Lietuvoje.
Katedra organizavo Vilniuje tris simpoziumus, kuriuose dalyvavo ir užsienio mokslininkai.
Prof. A. Venckauskas, dirbęs Akušerijos ir ginekologijos klinikoje Vilniaus m. universitetinėje ligoninėje nuo pat šios ligoninės atidarymo, daug dėmesio skyrė naujagimių skyriui. Pirmoji vedėja buvo Birutė Ambrozaitienė, ją pakeitė 1963–1973 m. Gražina Navakauskienė, o nuo 1973 m. šiam skyriui vadovavo Kotryna Leokadija Jusionienė. Skyrius visapusiškai išaugo. Jame ėmė dirbti med. dr. Nijolė Drazdienė, med. dr. Violeta Drejerienė, Kristina Razmuvienė, Rūta Klimienė. Nuo
1990-1993 m. Akušerijos ir ginekologijos katedrai, vėliau Moterų klinikai vadovavo doc. Jonas Ališauskas – ginekologinės echoskopijos pradininkas Lietuvoje. Jis įdiegė į klinikinę praktiką choriono biopsiją, transabdomininę amniocentezę, pirmasis Lietuvoje atliko intrauterinę kraujo transfuziją vaisiui, buvo vienas kordocentezės iniciatorių (kartu su doc. A. Arlauskiene ir doc. N. Drazdiene). Vadovaujant doc. J. Ališauskui, klinikoje padaryta nemažai reformų: pakeista skyrių struktūra,
Docentė Alina Šaulauskienė vadovavo Moterų klinikai 1993-1994 m.
1994-2013 m. Akušerijos ir ginekologijos klinikai vadovavo profesorė Gražina Drąsutienė. Akušerijos ir ginekologijos klinikoje veikia Gimdymo, Akušerijos, Akušerijos patologijos, Ginekologijos ir Naujagimių skyriai. Uždarius Vilniuje Šv. Jokūbo ligoninę,
Atkūrus Lietuvoje nepriklausomybę, Akušerijos ir ginekologijos klinikoje vyko intensyvus mokslinis darbas, disertacijas apgynė J. Zakarevičienė, G. Mečėjus, D. Ramašauskaitė, D. Laužikienė, Ž. Kasilovskienė, M. Šilkūnas, D. Bartkevičienė.
Nuo 2002 m. Akušerijos ir ginekologijos klinikose ėmė veikti Vilniaus perinatologijos centras. Įkurtas konsultacijų kabinetas, kuriame kasmet konsultuojama 2500-3000 didelės rizikos nėščiųjų. Ultragarsinio tyrimo metu modernia aparatūra matuojamos vaisiaus kūno dalys, vertinamas jų augimas, vaisiaus kvėpavimo judesiai, širdies veikla, placentos būklė, vaisiaus vandenų kiekis. Vaisiaus ir placentos kraujotaka vertinama remiantis Doplerio efektu.
Vilniaus universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinika, kurioje konsultuojamos ir gydomos sunkiai sergančios didelės rizikos nėščiosios, gimdyvės ir jų naujagimiai, yra gera bazė studentams, keliantiems kvalifikaciją gydytojams, internams ir rezidentams. Čia kartu su Vaikų ligų klinikos Neonatologijos centru nagrinėjamos perinatalinių mirčių priežastys, teikiami duomenis naujagimių duomenų bazei. Vilniaus perinatologijos centro veikla, aukšta čia dirbančių medikų kvalifikacija lėmė ryškų šalies socialinę ir ekonominę raidą atspindinčių rodiklių – perinatalinio, kūdikių mirtingumo ir sergamumo – sumažėjimą.
Nuo 2013 m. Akušerijos ir ginekologijos klinikai pradėjo vadovauti patyręs gydytojas akušeris ginekologas Ričardas Daunoravičius. Šiandien Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ginekologijos klinika yra viena didžiausių mūsų šalyje. Čia kasmet pasaulį išvysta apie 3500 naujagimių, čia gydomos ir gimdo sunkiai sergančios nėščiosios, Ginekologijos skyriuje kasdien atliekamos procedūros ir sudėtingos operacijos moterų patologinių būklių atvejais, čia moterys gydomos ir prižiūrimos taikant optimaliausius, šiuolaikinius, mažai invazinius gydymo metodus, naudojantis aukščiausiomis medicinos technologijomis.