Naujagimių skyrius

 

  •  Naujagimių skyriuje Intensyviosios terapijos palatose naujagimius lanko tik tėvai. 

KONTAKTAI

Skyriaus vedėja gydytoja neonatologė Rasa Garunkštienė     el.paštas: r.garunkstiene@vmkl.lt   

 (8 5) 210 45 00
Vyr. slaugos administratorė  Irena Pampuškaitė               (8 5) 210 45 00
Naujagimių intensyviosios terapijos poskyris  (8 5) 210 45 01
Naujagimių skyriaus Postas  (8 5) 210 45 02


GYDYMO PASLAUGOS

Naujagimių skyriuje kasmet gimsta apie 2500 naujagimių. Prasidėjus priešlaikiniam gimdymui, nuo 34 nėštumo savaičių, motinos gali atvykti ir gimdyti mūsų ligoninėje. Kasmet gimsta apie 100 neišnešiotų naujagimių, kuriems suteikiama patyrusių gydytojų neonatologų ir slaugytojų aukščiausios kvalifikacijos pagalba. Pasiekti patys geriausi darbo rezultatai, labai aukšti neišnešiotų naujagimių išgyvenamumo rodikliai.

Naujagimių skyrius aprūpintas ir nuolat papildomas moderniausia naujagimių slaugos, diagnostikos ir gydymo įranga. Naujagimių intensyviosios terapijos poskyryje įrengta moderni ventiliacijos sistema, modernizuota apšvietimo sistema.

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gimdymo skyriuose visada yra saugu gimti naujagimiui, nes, esant reikalui, jam visada laiku ir nedelsiant bus suteikta reikalinga kvalifikuota pagalba.

Naujagimių skyriuje yra 20 naujagimių lovų. Iš jų 8 intensyviosios terapijos lovos, aprūpintos modernia medicinos įranga.

Ligoninė yra draugiška ne tik naujagimiui, bet ir motinai, šeimai. Sudarytos visos sąlygos motinai kartu su naujagimiu būti visą parą, o šeimai turėti atskirą palatą, kad būtų privatu ir jauku, galėtų aplankyti kiti šeimos nariai.

Naujagimio ankstyvas kontaktas su mama prasideda jau gimdymo kambaryje. Po gimimo visi geros būklės naujagimiai paguldomi mamai ant krūtinės, per pirmąją gyvenimo valandą leidžiama būti kartu, kol pažįs. Visi naujagimiai, gimę po cezario pjūvio, jei leidžia naujagimio ir motinos būklė, jau operacinėje pridedami prie mamos krūties pirmajam žindymui. Po gimimo naujagimis guli kartu su mama visą parą, visą laiką iki išrašymo iš ligoninės. Kasdieną vizituoja naujagimių gydytojas, įvertina būklę, adaptaciją. Sveikas naujagimis kartu su sveika mama išrašomi iš gimdymo stacionaro dažniausiai trečią parą į namus. Gimdyvės skatinamos išimtinai žindyti naujagimį pagal jo poreikį: tiek dažnai ir tiek ilgai, kiek to nori, rekomenduojama žindyti ne rečiau kaip kas tris valandas, maitinti natūraliai,  aiškinama mamos pieno nauda ir žindymo reikšmė. Laktacijos priežiūra, patarimai ir mokymai vyksta individualiai, nes gimdyvės su naujagimiu dažniausiai būna individualiose šeimos palatose. Naujagimių priežiūros ir maitinimo pagalbą vykdo akušerės ir naujagimių slaugytojos. Jei reikia, konsultuoja kvalifikuota žindymo konsultantė.

Visiems naujagimiams, pagal reikalavimus, po gimimo naujagimių slaugytojos atlieka visuotinės atrankos tyrimus: klausos patikrą otoakustinės emisijos aparatu, akių dugno raudonojo reflekso tyrimą oftalmoskopu, patikrą dėl kritinių įgimtų širdies ydų ( pulsoksimetru matuojamas deguonies įsotinimas kraujyje), po dviejų parų paimamas kraujas iš kulniuko dėl paveldimų medžiagų apykaitos ligų (išsiunčiamas ištyrimui į žmogaus genetikos centro laboratoriją). Atrankos tyrimų metu nustatomos labai retos ligos, kuomet naujagimiui labai svarbi neatidėliotina pagalba ir savalaikis gydymas, leidžiantis jam toliau vystytis ir augti sveikam.

Esant sveikatos sutrikimų ar  didelės rizikos veiksnių, gydytojas neonatologas sudaro tyrimų planą, kad būtų galima geriau objektyviai įvertinti naujagimio sveikatą. Tėvams suteikiama išsami informacija apie tyrimus ir, esant indikacijoms, skiriamą reikalingą gydymą. Jei naujagimį reikia nuolat stebėti ir gydyti intensyviosios terapijos palatoje, tėvai reguliariai lanko vaiką, atneša nutraukto pieno, mokomi pamaitinti ir prižiūrėti naujagimį, naujagimio gydytojas kasdieną informuoja apie vaiko tyrimus ir būklę. Sergantį naujagimį konsultuoja gydytojai specialistai: neurologas, okulistas. Gydytojas neonatologas, jei reikia, atlieka ultragarsinius vidaus organų tyrimus (echoskopijas). Skyrius aprūpintas modernia naujagimių slaugos, diagnostikos ir gydymo įranga. Pagerėjus naujagimio būklei, jis guldomas kartu su mama, žindomas pagal poreikį,  reikalingas gydymas tęsiamas.

Patyrusi naujagimių gydytojų komanda pastaraisiais metais pasipildė jaunais gabiais gydytojais, kuriems perduodama vyresniųjų kolegų daugelio metų sukaupta darbo patirtis. Taigi, Vilniaus miesto klinikinės ligoninė buvo ir išlieka Mokykla, tęsianti darnaus kolektyvo tradicijas ir gerąją medicinos praktiką. Pagrindinis mūsų tikslas – kvalifikuota ir kokybiška medicinos pagalba ir naujagimio saugumas.

MOKSLINĖ VEIKLA

Mokslinių tyrinėjimų kryptis:  perinatologija, perinatalinė infekcija,  naujagimių adaptacijos fiziologija ir patologija,  naujagimių intensyvioji terapija, kardiologija,  naujagimių centrinės nervų sistemos perinatalinių pažeidimų diagnostika,  ultragarsinė vidaus organų diagnostika.

Naujagimių skyriuje eilę metų kaupiama, apibendrinama įvairių tyrimų medžiaga, apgintos mokslinės disertacijos, publikuojami moksliniai straipsniai medicinos leidiniuose, aprašomi klinikiniai reti atvejai, dalijamasi patirtimi, skaitomi pranešimai mokslinėse praktinėse konferencijose Lietuvoje ir užsienio šalyse.

Nuo 2019/2020 metų VMKL Naujagimių skyriuje, pirmą kartą Lietuvos gimdymo stacionare, įdiegtas naujas inovatyvus diagnostikos metodas, - naujagimių plaučių elektrinio impedanco tyrimas specialiu monitoriumi. Pirmieji metodo duomenys buvo  paskelbti mokslinėje praktinėje ligoninės konferencijoje ir medicinos spaudoje. Šio  monitoriaus pagalba galime geriau įvertinti naujagimių plaučių būklės oringumą, stebėti jo pokyčius pirmomis gyvenimo valandomis ir, esant reikalui, parinkti saugiausią gydymo metodą.  Tyrimas yra neinvazyvus ir saugus naujagimiui, nereikia keisti naujagimio optimalios aplinkos. Be abejo, ateityje ši patirtis bus išanalizuota ir apibendrinta gydytojų  mokslinėje veikloje.

PERSONALAS

nuotrauka_darbe2_Rasa_Garunkštiene.png

  Rasa Garunkštienė , gydytoja neonatologė, skyriaus vedėja
gkjr8hwq  Rūta Klimienė, vyresnysis ordinatorius-gydytojas neonatologas intensyviai terapijai ir skubiai pagalbai

Aleksandraviciene-1

  Violeta Aleksandravičienė, gydytoja neonatologė intensyviajai ir skubiai pagalbai

Dirsiene 1

  Jolanta Dirsienė, gydytoja neonatologė intensyviajai ir skubiai pagalbai

Gapsyte 1

  Vita Langienė, gydytoja neonatologė intensyviajai ir skubiai pagalbai

 Savulioniene min

  Jolanta Savulionienė, gydytoja neonatologė intensyviajai ir skubiai pagalbai

Nijolė Ona Amšiejūtė

  Nijolė Ona Amšiejūtė, gydytoja neonatologė intensyviajai ir skubiai pagalbai

Taminskiene 1

  Rūta Taminskienė, gydytoja neonatologė intensyviajai ir skubiai pagalbai

Beleckas 1 copy

  Arvydas Beleckas, gydytojas neonatologas

Jankevic 1

  Olga Jankevič, gydytoja neonatologė intensyviajai ir skubiai pagalbai

Kalimavičiene-min

  Auksė Kalimavičienė, gydytoja neonatologė intensyviajai ir skubiai pagalbai

P1030561 min

  Vyresnioji slaugos administratorė Irena Pampuškaitė
 

 Anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojos:

Genė Baniukevič, Nijolė Gaidamovič, Ana Charevič, Tatjana Bukrinskaja, Liucija Nakrevičienė, Vilma Steponavičienė, Jolanta Strucienė, Natalija Pismerova, Liucija Vinckevič-Dudoitienė, Sofita Vilčevska.

Vaikų slaugytojos: Žana Augustienė, Regina Būdavienė, Regina Butkevičienė, Valentina Michalkevič, Danutė Nikita, Joana Pašinaitė, Božena Volodkevič, Asta Voroncovienė.

 

ISTORIJA

Pirmoji pokario ligoninė – Vilniaus miesto universitetinė – buvo atidaryta 1958 m. gruodžio 5 d. Joje buvo įkurtas ir pirmasis Lietuvoje Naujagimių skyrius. Pirmoji skyriaus vedėja buvo gydytoja Birutė Ambrozaitienė. Vėliau skyriui vadovavo naujagimių gydytoja Kotryna Leokadija Jusionienė, nuo 1990 m. skyriaus vedėja buvo doc. Nijolė Drazdienė. Nuo 2008 m. iki 2023 m. pabaigos naujagimių skyriui vadovavo dr. Violeta Drejerienė. Nuo pat Naujagimių skyriaus įkūrimo buvo ir yra taikomi pažangiausi naujagimių diagnostikos ir gydymo metodai, didelis dėmesys skiriamas naujagimių slaugai ir saugumui. Mokslinis ir pedagoginis darbas, susijęs su naujagimių fiziologija ir patologija buvo vykdomas vadovaujant VU Vaikų ligų ir Akušerijos ginekologijos katedroms. Lietuvoje reorganizavus sveikatos priežiūrą nėščiajai, gimdyvei ir naujagimiui bei vykdant perinatologijos bei Valstybinę motinos ir vaiko sveikatos programą, pasiekta geriausių rezultatų mažinant perinatalinį ir  naujagimių mirtingumą.

Nuo 1992 m. Naujagimių skyrius tapo Vilniaus Perinatologijos centro sudėtine dalimi. Čia buvo gydomi labai maži neišnešioti, didelės rizikos, sunkiai sergantys naujagimiai iš Vilniaus, Panevėžio, Utenos ir kitų apskričių. Naujagimių skyriuje gimė ir buvo sėkmingai gydyta mažiausia Lietuvos naujagimė Rasa Marija, svėrusi vos 450 gramų, kuri išaugo sveika, 2018 metais sulaukė pilnametystės. Naujagimių skyriuje prižiūrėti ir gydyti daugelis gimusių trynukų,  du iš 3 Lietuvoje gimusių ketvertukų.

1993 m. spalio mėnesį mūsų ligoninėje, gelbėjant vaiko gyvybę, buvo atlikta pirmoji Lietuvoje kordocentezė ir kraujo transfuzija (pakeičiamasis kraujo perpylimas per dar negimusio vaiko virkštelės kraujagyslę, vaisius sirgo ypač sunkia Rhesus hemolizine liga). 1994 m. naujagimiai, sergantys sunkiu kvėpavimo sutrikimo sindromu (hialininių membranų liga), pirmą kartą pradėti gydyti skiriant jiems natūralaus plaučių surfaktanto. Tobulėjo sergančių naujagimių dirbtinės plaučių ventiliacijos metodikos.

2013 m. įkurta Nėščiųjų Mokyklėlė, skaitomos paskaitos tėvams apie nėštumą ir gimdymą, tame tarpe vyksta reguliarūs mokymai apie naujagimio adaptaciją po gimimo, maitinimą ir priežiūrą.  2020-2021 m. dėl COVID-19 viruso sukeltos pandemijos, karantino metu, laikinai šie mokymai buvo sustabdyti.

2016 m. baigtas vykdyti LR ir Šveicarijos konfederacijos bendradarbiavimo programos projektas „Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros gerinimas Lietuvoje“. Šio projekto baigiamasis renginys įvyko 2017 m balandžio 26 d, Vilniaus Rotušėje. VMKL Akušerijos ir ginekologijos klinikoje gimstantiems naujagimiams, neonatologijos veiklos gerinimui ir  tobulinimui, Naujagimių skyriui iš šio projekto buvo paskirta ir įsisavinta per 1 mln. Eurų: atnaujinta naujagimių medicinos diagnostikos ir gydymo įranga, modernizuota naujagimių intensyviosios terapijos poskyrio ventiliacijos ir apšvietimo sistemos, vykdomi mokymo kursai naudojant modernius simuliatorius. Buvo sukurta 30 medicinos įrodymais pagrįstų  naujagimių ligų diagnostikos ir gydymo metodikų, kurių bendraautorė yra Naujagimių skyriaus vedėja dr. V. Drejerienė. Tuo pagrindu, buvo išleista LSMU ir VU MF Mokomoji knyga „Perinatologijos praktikos vadovas“ , kurio 4 ir 5-oji knyga, skirta neonatologijai.

 

 

 

VšĮ Vilniaus miesto klinikinė ligoninė, Antakalnio g. 57, LT-10207 Vilnius.
Kodas 302692454. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
A. s. LT867044060007990186 AB SEB banke, b. k. 70440, PVM mokėtojo kodas LT100006560213.
Tel. (8 5) 234 44 87, faks. (8 5) 234 69 66, el. paštas info@vmkl.lt

 spam.qk6v3ykv1y@vmkl.lt