Į ligoninės priėmimo skyrių atvažiavo pacientė iš vieno Lietuvos miestelio, skundėsi stipriais pilvo skausmais. Apžiūrėti apkūnoką moterį buvo pakviestas chirurgas. Konsultacijos metu jai pasidarė visiškai blogai, nubėgo į tualetą. Ir tada pacientei prasidėjo... sąrėmiai, moteris pradėjo gimdyti. „Ji visiškai nežinojo, net nenujautė, kad yra nėščia! Visos bėdos baigėsi, kai netrukus „ligonė“ pagimdė vaikiuką. Labai panašu, kad ši pacientė tikrai nenaršė internete ir google neuždavė klausimo, kodėl jau 9 mėnesius jai nėra mėnesinių“, – su šypsena ir nuostaba vieną priimamojo skyriaus istoriją prisimena gydytojas Vitalijus Varyginas.
Į ligoninių skubiosios pagalbos ir priėmimo skyrius atvyksta pacientai ne tik ištikus netikėtoms traumoms, pajutę stiprius skausmus, bet ir prisiskaitę internete, jog vienas ar kitas simptomas tinka grėsmingai ligai. Kaip pasakoja Vilniaus miesto klinikinės ligoninės I-ojo skubiosios pagalbos ir priėmimo skyriaus vedėjas, gydytojas urologas V.Varyginas, pacientai ne visada gali adekvačiai įvertinti savo sveikatos būklę, todėl ir renkasi paprasčiausią kelią – važiuoja į ligoninės priimamąjį.
„Žmonėms trūksta gilesnių žinių apie savo sveikatą. Bet koks skausmas ar netgi įkyresnis niežulys kartais sukelia didžiulį nerimą: o gal jau užklupo rimta liga? Ir tokios baimės dažniausiai kankina vėlai vakare arba savaitgalį. O tokiu metu pas šeimos gydytoją nei užsiregistruosi, nei pateksi, o juk ir užsiregistravus dar tenka palaukti savo eilės. Pacientai pradeda baimintis, kad nesulauks ir bus per vėlu“, – teigia gydytojas.
Netikras pavojus
Medikas pripažįsta, jog daugelis pacientų į ligoninės priimamąjį atvažiuoja dėl tikrai rimtų priežasčių. Visgi yra nemaža dalis atvejų, kai žmonės atvyksta dėl simptomų ar nusiskundimų, kurie nėra tokie jau pavojingi, dėl jų nereikėtų baimintis, bet jie paprasčiausiai nesugeba įvertinti.
„Tipinis pavyzdys: jauna mergaitė atsikelia naktį, nueina pasišlapinti ir pastebi šlapime kraują. Pirma mintis, kuri ateina į galvą, kad jai vėžys. Ištyrus ligoninėje paaiškėja, kad jai paprastas cistitas (šlapimo pūslės uždegimas), kurį ligos pradžioje galima išgydyti papildais ir žolelių arbatomis. Gali prireikti ir antibiotikų, bet tai tipiškas ambulatorinis atvejis, kai pagalbą gali suteikti šeimos gydytojas. Bet žmogus išsigąsta ir naktį važiuoja į ligoninės priėmimo skyrių. Tokiu būdu ir susidaro nemažas ligonių srautas“, – pasakoja priėmimo skyriaus vadovas.
Visgi medikui būtų sudėtinga atsakyti, kada važiuoti į ligoninę būtina, o kada pavojus netikras. Kiekvienas negalavimas, juntamas ligos simptomas turi įvairių aspektų.
„Gali būti ir taip, kad skausmas pilve atsirado todėl, kad žmogus kažką netinkamo suvalgė, bet tai gali būti ir pirminis simptomas kokios nors rimtos ligos, kad ir ūmaus apendicito, kurį ligoninėje galime lengvai nustatyti ir čia pat išoperuoti“, – sako V.Varyginas. Juo labiau, kad apendicitas gali būti ir labai apgaulingas, nebūtinai skausmai prasideda pilvo apačioje, gali skaudėti skrandžio srityje ir žmogui atrodo kaip virškinimo sutrikimas. Jis laukia, kol praeis vieną dieną, antrą, skausmas nesiliauja, o per tą laiką apendicitas trūksta. Tada jis tikrai patenka į ligoninę, bet pagalba, gydytojo teigimu, jau gerokai sudėtingesnė.
Dažniausia internete surasta diagnozė – vėžys
„Situaciją labai komplikuoja internetas. Pacientai naršo, prisiskaito įvairiausios informacijos ir netgi aiškindamiesi paprasto galvos skausmo priežastį „diagnozuoja“ sau smegenų vėžį. Toks apsiskaitęs pacientas atvažiuoja į priėmimą ir vardina medikams savo diagnozes: „Man yra tas ir tas!”. Tuomet tenka jį stabdyti ir prašyti, jog pasakotų, kuo skundžiasi, kokius simptomus jaučia, o diagnozes tegul jau palieka specialistams“, – pasakoja priimamojo skyriaus vedėjas.
Mediko teigimu, yra nemažai ligų, kurių pirminiai simptomai kartais visai nepanašūs į joms būdingus požymius. Todėl laiku patekus pas medikus kartais galima išvengti net ir sunkesnių infarkto pasekmių. „Yra tokių atvejų, kai žmogų ištinka pilvinis miokardo infarktas, skausmai prasideda ne krūtinėje, o žmogų pradeda pykinti, jis vemia, jaučia skausmus pilve. Tai tikrai netipiniai infarkto požymiai, iš kurių sunku spręsti apie realią grėsmę“, – sudėtingesnes diagnozes įvardina gydytojas V.Varyginas.
Jis pasakoja ir apie atvirkštinius atvejus, kai žmogus jaučia stiprius skausmus krūtinėje, atvažiuoja į ligoninę, kur paaiškėja, kad jam yra neuralgija (aštraus skausmo priepuoliai, kuriuos sukelia pažeisti periferiniai nervai). „Žmogaus tarpšonkauliniai nervai yra pakankamai jautrūs, skausmai stiprūs, tai pacientai atvažiavę pas kardiologus, urologus, išgirsta diagnozę – nervų uždegimas. Skausmas labai ryškus, todėl ir kyla didelė baimė, kad liga labai grėsminga“, – pasakoja medikas.
Šių laikų rykštė – savigyda
Gydytoją glumina pacientai, kurie prisiskaitę informacijos internete, padedami google paieškos diagnozuoja sau ligas ir pradeda gydytis savarankiškai.
„Mes, aišku, nežinome apie tuos atvejus, kada žmogus sau padeda, pasveiksta, tikiu, kad gal jų yra nemažai, bet visgi turime pakankamai daug atvejų, kuriuos mes žinome ir fiksuojame. Žmogus pradeda save gydyti, daro tą netinkamai, tad pas mus patenka jau su užleistomis ligomis. Pacientai turėtų suprasti, kad informacijos apie ligas visgi turėtų ieškoti ne populiariuose interneto tinklapiuose, o patikimoje medicininėje literatūroje, kur nurodyti ne tik autoriai, bet ir šaltiniai, remiamasi tyrimais ir panašiai“, – pataria priėmimo skyriaus vedėjas.
Gydytoją pastaruoju metu neramina ir tai, kad šeimos gydytojai gana tiesmukiškai bendrauja su savo pacientais. Jiems ne visada pavyksta pateikti informaciją tinkamu tonu, o juk svarbiausia jų neišgąsdinti.
„Labai dažnai daug šeimos gydytojų dėl visiškai nedidelių sveikatos pakitimų išgąsdina žmogų, o tada jis ir lekia į priėmimo skyrių: tyrimas rodo, kad šlapime yra eritrocitų ir tai supranta vos ne kaip pasaulio pabaigą, o gali būti, jog jis tiesiog neišgėrė pakankamo kiekio skysčių per dieną, o gal tiesiog nuo nuovargio, nes fiziškai sunkiai dirbo“, – dalinasi medikas. Jis neabejoja, kad tokiam pacientui informacija buvo pateikta netinkamai. „Būna, kad žmonės atvažiuoja pas mus įsibaiminę, akyse – ašaros. Bandome apie tai diskutuoti su kolegomis poliklinikose. Reikia išgyvendinti tokią praktiką“, – teigia ligoninės priimamojo vedėjas V.Varyginas.
Autorius Auksė Kontrimienė
Daugiau informacijos čia: https://naujienos.manodaktaras.lt/naujiena/ligonines-priimamasis-nuo-netikro-pavojaus-iki-skaudziu-savigydos-padariniu.03893b30-d234-11ec-bd3f-aa00003c90d0?fbclid=IwAR2vY9vvsEe5mEStjruOyrDA_GomxZKV6vrSuBlsU2HzNOiEzXstsDqZjws