PATVIRTINTA
VšĮ Vilniaus miesto klinikinės
ligoninės direktoriaus
2015 m. rugsėjo 8 d.
įsakymu Nr.V1-175
VAISTŲ REKLAMUOTOJŲ VIZITŲ ORGANIZAVIMO TVARKA VŠĮ VILNIAUS MIESTO KLINIKINĖJE LIGONINĖJE
I. Bendrosios nuostatos
1. Vaistų reklamuotojų vizitų organizavimo tvarkos VšĮ Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje (toliau – Tvarka) paskirtis – organizuoti ir vykdyti vaistų reklamuotojų vizitus ligoninėje taip, kad jie netrukdytų sveikatos priežiūros specialistams teikti kokybiškas, kvalifikuotas paslaugas ir neribotų ligoninėje gydomų ar konsultuojamų pacientų teisės tokias paslaugas gauti.
2. Ligoninėje teisę skirti pacientams vaistus (vaistinius preparatus) turi tik joje dirbantys gydytojai.
3. Pagrindinės šioje Tvarkoje naudojamos sąvokos:
3.1. Vaistas (vaistinis preparatas) – vaistinė medžiaga arba jų derinys, pagaminti ir teikiami vartoti, kadangi atitinka bent vieną šių kriterijų: 1) pasižymi savybėmis, dėl kurių tinka žmogaus ligoms gydyti arba jų profilaktikai; 2) dėl farmakologinio, imuninio ar metabolinio poveikio gali būti vartojamas ar skiriamas atkurti, koreguoti ar modifikuoti žmogaus fiziologines funkcijas arba diagnozuoti žmogaus ligas.
3.2. Informacija apie vaistinius preparatus – vieša informacija, kuri gali būti teikiama kaip farmacinė informacija arba vaistinių preparatų reklama.
3.3. Vaistinio preparato neparduodamas pavyzdys – nemokamas, neskirtas vartoti vaistinio preparato pavyzdys, skirtas susipažinti su vaistiniu preparatu sveikatos priežiūros specialistui, turinčiam teisę išrašyti vaistinius preparatus.
3.4. Vaistinių preparatų reklama – gyventojams, sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistams bet kokia forma ir bet kokiomis priemonėmis skleidžiama kryptinga informacija apie vaistinius preparatus, agitacinė veikla ar raginimas, kuriais siekiama skatinti vaistinių preparatų skyrimą, tiekimą, pardavimą ar vartojimą.
3.5. Vaistų reklamuotojas – fizinis asmuo, vaistinio preparato registruotojo ir (ar) jo atstovo įgaliotas reklamuoti vaistinius preparatus.
3.6. Reklaminės veiklos subjektas– vaistinio preparato reklamos davėjas, gamintojas, tarpininkas ar skleidėjas.
II. Vaistų reklamuotojų vizitų organizavimo tvarka ligoninėje
4. Vaistų reklamuotojai objektyvią mokslinę – praktinę informaciją apie pristatomus vaistus ligoninėje dirbantiems sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistams gali suteikti kassavaitinių klinikos darbuotojų konferencijų, skirtų kvalifikacijos tobulinimui, metu. Kvalifikacijos tobulinimui skirta konferencija, kurios metu pateikiama objektyvi, teorinėmis žiniomis ir praktiniais tyrimais pagrįsta informacija apie vaistą / vaistus, neturėtų užsitęsti ilgiau ir viršyti įprastinio, kvalifikacijos tobulinimui numatyto laiko.
5. Vaistų reklamuotojai reklaminę informaciją apie siūlomus vaistinius preparatus ligoninės specialistams gali suteikti tik jų nedarbo metu ir tik ne gydomajai bei diagnostinei veiklai skirtose patalpose, t.y. auditorijose, konferencijų salėse.
6. Vaistų reklamuotojo vizitas į ligoninę, siekiant asmeniškai susitikti su sveikatos priežiūros specialistu, turinčiu teisę skirti vaistinius preparatus, ir suteikti jam informaciją apie reklamuojamą vaistinį preparatą, sveikatos priežiūros specialisto darbo ligoninėje laiku, draudžiamas.
7. Vaistų reklamuotojas atvykimo datą, laiką ir tikslą iš anksto turi suderinti su klinikos vedėju. Derinimas gali vykti žodžiu (telefonu ar reklamuotojui atvykus į ligoninę) arba elektroniniu būdu (elektroniniu paštu).
8. Asmeninis vaistų reklamuotojo susitikimas su sveikatos priežiūros specialistu ligoninėje galimas tik specialisto nedarbo metu, susitikimą prieš tai suderinus su klinikos vedėju. Toks susitikimas neturi trikdyti skyriaus darbo, trukdyti kolegoms atlikti savo pareigas, o pacientams laiku gauti reikiamas paslaugas.
9. Suderinęs savo vizitą su klinikos vedėju, vaistų reklamuotojas privalo užsiregistruoti ligoninės sekretoriate saugomame „Vaistų reklamuotojų vizitų ligoninėje registracija“ žurnale, kuriame turi nurodyti savo vardą, pavardę, darbovietę, vizito datą, laiką, tikslą (numatomus reklamuoti vaistinius preparatus), klinikos, į kurią numatoma atlikti vizitą, pavadinimą. Jei siekiama asmeniškai susitikti su konkrečiu ligoninės gydytoju, nurodomas šio gydytojo vardas bei pavardė. Vaistų reklamuotojui žurnalo grafoje „Pastabos“ taip pat rekomenduojama nurodyti ir savo kontaktinį telefoną, kad ligoninės personalas galėtų lengvai susisiekti su reklamuotoju, jei tektų koreguoti vizito datą ar laiką ar reiktų patikslinti su vizitu susijusią informaciją.
10. Tvirtinama „Vaistų reklamuotojų vizitų ligoninėje registracija“ žurnalo (toliau – Registracijos žurnalas) forma ir žemiau pateikiamas jos pavyzdys:
Eil. Nr. | Reklamuotojo vardas ir pavardė | Reklamuotojo darbovietė | Vizito tikslas (numatomi reklamuoti vaistiniai preparatai) |
Klinikos pavadinimas / gydytojo vardas, pavardė |
Pastabos |
11. Vaistinių preparatų reklamuotojas užsiregistruoti Registracijos žurnale gali 2 būdais:
11.1. ne vėliau kaip dieną prieš numatomą vizitą atvykti į ligoninės sekretoriatą ir užsiregistruoti čia saugomame Registracijos žurnale. Sekretoriatas dirba darbo dienomis nuo 8.00 iki 16.30 val.; pietų pertrauka nuo 12.30 iki 13.00 val.;
11.2. ne vėliau kaip dieną prieš numatomą vizitą atsiųsti reikalingą informaciją (vardas, pavardė, darbovietė, vizito data, laikas, tikslas, klinikos pavadinimas / gydytojo vardas ir pavardė) į ligoninės elektroninį paštą (adresas info@vmkl.lt), o vizito dieną atvykti į ligoninės sekretoriatą ir užsiregistruoti Registracijos žurnale.
12. Užpildytas „Vaistų reklamuotojų vizitų ligoninėje registracija“ žurnalas atiduodamas saugoti į ligoninės Raštinę ir čia saugomas 3 metus.
13. Vaistų reklamuotojo vizito ligoninėje metu sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistams skirtoje reklamoje leidžiama reklamuoti tik nereceptinius vaistinius preparatus. Receptinius vaistinius preparatus leidžiama reklamuoti tik sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistams skirtuose leidiniuose ir specializuotose interneto svetainėse. Tokios interneto svetainės gyventojams neprieinamos. Tokių leidinių ir interneto svetainių sąrašus ir įtraukimo į juos kriterijus tvirtina Sveikatos apsaugos ministras.
14. Reklamuodami vaistinius preparatus, vaistų reklamuotojai gali naudoti vaistinių preparatų neparduodamus pavyzdžius. Vaistinio preparato neparduodamas pavyzdys turi atitikti mažiausią rinkoje esančią to paties pavadinimo, formos ir stiprumo vaistinio preparato pakuotę ir ant pakuotės turi būti užrašas „Neparduodamas pavyzdys“. Vaistinių preparatų neparduodamus pavyzdžius palikti ligoninėje dirbantiems sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistams draudžiama.
15. Skatinant sveikatos priežiūros specialistus skirti vaistinius preparatus, draudžiama duoti atlygį pinigais ar kita kokia nors forma, o šiems specialistams - jo prašyti ar jį priimti. Pristatant vaistinius preparatus, vaišingumas turi neužgožti renginio pagrindinio tikslo.
16. Vaistų reklamuotojų vizitai į ligoninę informacijos apie reklamuojamą vaistinį preparatą teikimo konferencijos metu ar asmeniškai susitinkant su konkrečiu sveikatos priežiūros specialistu (jo nedarbo ligoninėje metu) yra nemokami.
17. Klinikų, skyrių vedėjai apie pastebėtus šios Tvarkos pažeidimus, padarytus ligoninės sveikatos priežiūros specialistų ar vaistų reklamuotojų, privalo ne vėliau kaip kitą darbo dieną raštu informuoti ligoninės administraciją.
III. Ligoninės administracijos teisės ir pareigos
18. Ligoninės administracija įsipareigoja:
18.1. užtikrinti, kad vaistų reklamuotojai galėtų laisvai susipažinti su šia Tvarka ligoninės Raštinėje arba skyriuose;
18.2. pasirašytinai supažindinti klinikų, skyrių vedėjus ir gydytojus su šia Tvarka ir reikalauti, kad ligoninės personalas griežtai vadovautųsi vaistų reklamuotojų vizitų organizavimo tvarka ligoninėje.
19. Ligoninės administracija turi teisę:
19.1. reikalauti, kad vaistų reklamuotojai vadovautųsi teisės aktų, reglamentuojančių jų veiklą, reikalavimais bei šios Tvarkos nuostatomis;
19.2. informuoti vaistinių preparatų reklamos davėjus bei Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą prie Sveikatos apsaugos ministerijos apie vaistų reklamuotojų padarytus veiklos pažeidimus;
19.3. skirti nuobaudą ligoninės darbuotojams, pažeidusiems šios Tvarkos reikalavimus.
__________________________