Balandžio 7-oji minima, kaip Pasaulinė sveikatos diena. Šių metų Sveikatos dienos tema – diabetas. Visi tarsi žinome šį žodį, pažįstame sergančių šia liga, žinome diagnozės pavadinimą. Diabetas – tai autoimuninė liga, kasos uždegimas. Bet ar žinote, kad diabetas gali būti I ir II tipo? Ir tai reiškia, kad ta pati liga gali turėti visiškai priešingas indikacijas. I tipo cukrinis diabetą dažniausia lemia paveldimumas ir jį gali sukelti virusinė infekcija. I tipo diabeto atveju kasa negamina insulino. Organizme sukeliamas visiškas insulino badas, vystosi ketoacidozė ir laiku šio bado nenumalšinus insulino injekcijomis, žmogus miršta. Sergant II tipo diabetu kasa insulino gamina per daug. II tipo diabetu dažniausiai serga žmonės, turintys antsvorio problemų. O antsvoris jau tampa globaline mūsų visų gero, sotaus, saldaus, patogaus gyvenimo problema. Dėl persivalgymo padidėja insulino koncentracija bei pažeidžiami insulino receptoriai. Vaizdžiai tariant, teka saldus, cukruotas kraujas. Ląstelė priversta nuolat valytis ir kovoti prieš nuodą. Ji ginasi, todėl irsta, kol galop inkstų kraujagyslės visiškai suardomos, o inkstas miršta. Jis nebeatlieka savo funkcijos – pašalinti nereikalingus skysčius ir išvalyti toksines medžiagas iš organizmo. Žmogui lieka viena išeitis - hemodializės procedūros, t.y. du-tris kartus per savaitę 4-5 valandoms būti prijungtam prie aparato. Ir laukti, kol kas nors padovanos inkstą. "Diabetas - dažniausia priežastis, dėl kurios žmonėms prireikia dirbtinio inksto", - teigia Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Nefrologijos skyriaus vedėja Elita Gruodytė.
Bendras diabeto paplitimas šalyje yra 9,7%, o tokių diabeto rizikos veiksnių kaip viršsvoris, nutukimas ir fizinis neaktyvumas, atitinkamai 62,8%, 27,5% ir 20,2%.
Antra pagal dažnumą priežastis, kai nebeįmanoma apseiti be hemodializės - padidėjusio kraujospūdžio liga, arba hipertenzija. Negydant jos ar tai darant blogai, ši liga taip pat pažeidžia inkstus. Jų ląstelės glomerulai žūsta, o tai irgi baigiasi hemodialize.
Šių procedūrų prireikia ir dėl ligų, kurių priežastis slypi pačiose inksto ląstelėse. Glomerulonefritas - imuninis inkstų uždegimas gydomas labai sunkiai, tai daryti gali tekti visą gyvenimą. Tačiau dalies pacientų inkstų funkcija blogėja tiek, kad prireikia hemodializės.
Kaip pataria gydytoja nefrologė E. Gruodytė, sergant diabetu ir norint išvengti inkstų ligos, svarbu nuolat tartis su gydytoju, nepamiršti judėti, sportuoti, nuolat tikrinti gliukozės kiekį, kraujo spaudimą, sveikai maitintis, nerūkyti, - rūkymas ypač blogina kraujo tekėjimą į inkstus. Nederėtų piktnaudžiauti vaistais. Kartais pacientai, varginami migrenos, lėtinių sąnarių ar raumenų skausmų, skausmo malšinamuosius vartoja savo nuožiūra, o jie gali daryti šalutinį poveikį inkstams, perspėja gydytoja. Jei sergama hipertenzija, pagrindinė taisyklė - stengtis gerai reguliuoti kraujo spaudimą. Pasiekti tikslinį spaudimą (130 ir 80 mmHg) dažnai yra sudėtinga, todėl svarbu tartis su gydytoju ir stebėti inkstų funkciją. Jei pacientas turi įgimtų inkstų ligų, jo prašoma laikytis dietos, valgyti mažiau baltyminio maisto, gerti pakankamai skysčių.
Inkstų ligos dažniausiai progresuoja lėtai. Tai gali trukti ir 5-15 metų, o simptomų nebus jokių. Jei pacientas serga cukriniu diabetu, jis nė nepajus, kada prisidėjo ir diabetinė nefropatija."Pas šeimos gydytoją atėjęs pacientas žino, kad greičiausiai jam tirs gliukozės kiekį kraujyje. Tada jis žinos, ar neserga cukriniu diabetu. Bus tikrinamas ir cholesterolio kiekis. Žmogui taps aišku, ar jo riebalų apykaita sutrikusi, ar normali. Nefrologų svajonė, kad pas šeimos gydytoją pasitikrinti atėjęs pacientas atliktų ir šlapimo bei kreatinino tyrimą. Šlapimo tyrimas parodo, ar inkstai yra pažeisti, o kreatinino tyrimas - kiek procentų jie dirba. Kada reikėtų atlikti kreatinino tyrimą? Kai pacientas turi padidėjusį kraujo spaudimą ir ypač - jei tai trunka ilgai - 5-15 metų. Visada turime savęs paklausti - kodėl kraujo spaudimas yra padidėjęs? Jei yra hipertenzija, ar ji nepakenkė inkstams? Kraujospūdžio padidėjimas gali rastis ir dėl inkstų ligos, pavyzdžiui, glomuronefrito. Jei paciento šeimoje vienas iš tėvų jau sirgo inkstų liga, taip pat būtina išsitirti šlapimą", - pataria gydytoja nefrologė Elita Gruodytė.
Rūpinkitės savimi ir savo sveikata ne vien tada, kai prispaudžia liga ir patenkate pas gydytoją. Prisiminkite laikas nuo laiko pasikonsultuoti su gydytoju, kuris patars, kokius profilaktinius tyrimus reikėtų atlikti. Užkirsti kelią ligai lengviau laiku ją pastebėjus, nei išgydyti ją jau įpusėjus. Pasaulinės sveikatos dienos proga linkime Jums stipriausios sveikatos ir giedrios pavasario nuotaikos.