Keletą balandžio pradžios dienų Vilniaus miesto klinikinės ligoninės (VMKL) Akušerijos ir ginekologijos kliniką aplenkdavo netgi greitosios pagalbos automobiliai, skubantys su gimdyvėmis. Viena jų taip ir pagimdė pakeliui – automobilyje, mat, iš N. Vilnios nuvažiuoti į Santariškes nespėjo... Iki tol VMKL Akušerijos ir ginekologijos klinikoje kasdien gimdydavo po 16 – 20 moterų, o kai vieną savaitgalį iš vis nesulaukė gimdyvių, medikai nustebo ir susirūpino: kas atsitiko? Iki šiol Vilniuje gimdymus priimdavo trys įstaigos: Vilniaus gimdymo namuose ir Antakalnio klinikose kasmet gimdavo maždaug po 4 tūkst., o Santariškių klinikų Centro filiale - apie 1000 naujagimių.
„Nepaisant skelbtos informacijos apie tai, jog išsikėlė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Akušerijos ir ginekologijos katedra ir Perinatologijos centras, daugelis pamanė, jog visa mūsų klinika persikėlė į Santariškes,“ – sako ligoninės direktorius Henrikas Ulevičius. - Tiesa, dabar situacija keičiasi, vyksta normalus darbas.“ „Netgi greta esančios Antakalnio poliklinikos gydytojai klausė, ką mes čia veikiame, juk klinika persikėlė į Santariškes,“ – sako Ginekologijos skyriaus vedėjas gydytojas akušeris ginekologas dr. Gediminas Mečėjus.
VMKL, įprastai vadinama Antakalnio klinikomis, tarp medikų vadinama ligonine donore. Mat nuo seno įprasta, kad ne tik Vilniuje, bet ir kituose miestuose atsidarius naujoms ligoninėms, kai kurie prityrę specialistai kviečiami dirbti skyrių, klinikų vadovais. Šį kartą į Santariškes taip pat perėjo dirbti keletas garbių ilgamečių darbuotojų. Tačiau dauguma medicinos personalo liko: prityrę akušeriai ginekologai, neonatologai, teikiamos tos pačios paslaugos: konsultuojamos nėščiosios, priimami gimdymai, rūpinamasi naujagimiais.
Kas yra perinatologija?
Kaip atsitiko, jog daugelis suprato, kad Antakalnio klinikose nebeliko Akušerijos ir ginekologijos klinikos? Tokį klausimą pateikėme Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto (VU MF) Akušerijos ir ginekologijos klinikos vedėjai, VU ligoninės Santariškių klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro direktorei prof. Gražinai Drąsutienei. Pateikiame profesorės atsakymą: „Vilniaus perinatologijos centras, kaip ir Vilniaus universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinika, dabar dirba universiteto ligoninėje. Kadangi tretinio lygio paslaugas Lietuvoje teikia tik du centrai ir trečiojo tikrai nereikia, šis centras yra Santariškėse. Vilniaus perinatologijos centras – VU ir SAM perinatalinės medicinos padalinys, ten, kur dirba VU Akušerijos ir ginekologijos klinika ir Vaikų ligų klinikos Neonatologijos centras. Tretinio lygio paslaugas teikia perinatologijos centrai. Perinatologijos centras – struktūrinis universiteto perinatalinės medicinos padalinys, medicinos praktikos, mokslo ir studijų centras, apjungiantis klinikas, kuriose teikiamos specializuotos aukščiausio lygio sveikatos priežiūros paslaugos nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams. Šis centras metodiškai vadovauja akušerijos ir neonatologijos paslaugas teikiančių įstaigų veiklai, atlieka mokslo tiriamąjį darbą pagal patvirtintas mokslinio darbo programas, analizuoja statistinius rodiklius, susijusius su nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūra, diegia praktikoje naujus efektyvius gydymo metodus bei dalyvauja Vilniaus universiteto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, rengiančių gydytojus vientisosiose ir podiplominėse studijose, pedagoginėje veikloje.
Taigi, nėščiųjų priežiūroje ir jų gydyme neįvyko jokių perversmų. VMKL funkcionuoja taip pat kaip Vilniaus gimdymo namai, o specializuotos, aukštos kvalifikacijos tretinio lygio paslaugos dabar teikiamos VU Santariškių klinikose, Akušerijos ir ginekologijos centre. Sveikintina, kad Vilniuje galų gale išspręsta akušerijos problema. Kiekviena nėščioji turi teisę pasirinkti, kur ji norėtų gimdyti. Tiktai yra SAM ministro įsakymas, kuriame nurodoma, dėl kokios patologijos ji turi būti siunčiama į Vilniaus perinatologijos centrą.“
Pasikeitusi situacija stebina
Neseniai atnaujintoje, jaukioje ir modernioje Antakalnio Akušerijos ir ginekologijos klinikoje yra 8 gimdyklos, dvivietės palatos su atskirais dušais, higienos patalpomis, sudaryta galimybė kartu įsikurti gimdyvės vyrui, įrengtos naujomis technologijomis aprūpintos naujagimių reanimacijos palatos. Antakalnio klinikos rudenį švęs 55 – metį. Dabartinis VMKL Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovas gyd. R. Daunoravičius suskaičiavo, jog per tą laiką čia gimė daugiau kaip 133 tūkst. naujagimių. Akušerijos ir ginekologijos klinikos garsėja didelio pacientų pasitikėjimo nusipelniusiais specialistais, gydytojais akušeriais ginekologais ir neonatologais. Į šią ligoninę iki šiol iš viso krašto siunčiamos gimdyvės, kurioms pačioms ar jų nešiojamam kūdikiui grėsė vienokios ar kitokios komplikacijos. Naujagimiu skaitomas gyvas kūdikis, gimęs 22 savaičių gestacinio amžiaus (nėštumo laiko) ir 500 gramų svorio. Priešlaikinių gimdymų VMKL– per 12 proc. Lietuvos vidurkis perpus mažesnis. Tokio trapaus naujagimio būklė keičiasi žaibiškai. Aukščiausio lygio medikų profesionalumo ir komandos susiklausymo dėka išgelbėta tūkstančiai naujagimių, tarp jų – ir labai neišnešiotų, mažo svorio „coliukų“. „Net ir sklandžiausiai prasidėjęs gimdymas gali netikėtai komplikuotis,“ – sako gyd. Ričardas Daunoravičius. – Mūsų ligoninėje yra ne tik susiklausiusi profesionalų komanda, bet nestinga ir modernių technologijų, atitinkančių reikalavimus teikti aukščiausio - tretinio lygio – paslaugas gimdyvėms ir naujagimiams. Turime licenzijas ir akreditacijas, leidžiančias teikti tretinio lygio paslaugas. Beje, tai reglamentuota ir iki šiol veikiančio SAM ministro įsakymo Nr. 117, todėl pasikeitusi situacija mus stebina.“
Tobulinamas ministro įsakymas
SAM Šeimos sveikatos skyriaus vadovė Aušra Armonavičienė klausimą apie dar vieną modernų akušerijos ir ginekologijos centrą patikslino: „Ne „dar vienas“, bet vietoj Antakalnio. Seniai buvo nuspręsta, kad Vilniuje bus trys gimdymo stacionarai: vienas aukščiausio lygio ir du, tarkime taip, šiek tiek žemesnio, turintys teisę prižiūrėti gimdyves ir naujagimius, turinčius nežymių arba vidutinių nukrypimų nuo normos. Nesuprantama, ko jie ten, Antakalnyje, nepatenkinti. Juk ketverius metus žinojo, kad Akušerijos ir ginekologijos klinika ir Perinatologijos centras persikels į Santariškes, galėjo pasirengti. SAM ministro 117 – ojo įsakymo tobulinimo darbo grupė veikia, darbai eina į pabaigą, bus viskas reglamentuota Antakalnio klinikų reikalas dabar - pasigarsinti, kad jie profesionaliai dirba ir kad visos paslaugos teikiamos...“
VMKL Ginekologijos skyriaus vedėjo, SAM ministro įsakymo nr. 117 tobulinimo darbo grupės nario dr. Gedimino Mečėjaus nuomone, įsakymo tobulinimas užstrigo, nes nesutariama dėl kai kurių esminių dalykų. „Vienas jų: kokias paslaugas gali teikti ne aukščiausio lygio centrai? Konkrečiai kalbama apie neišnešiotus naujagimius iki 32 arba 34 gestacinio amžiaus savaičių. Iš vienos pusės norima labai nuleisti kartelę, kada nėštumas laikomas patologiniu ir turi būti priimamas tik tretinio lygio centruose, kiti norėtų tą kartelę pakelti... Kitas dalykas, 2009 m. LR Vyriausybės nutarime dėl trečiojo sveikatos priežiūros sistemos restruktūrizacijos etapo parašyta, kad pagrindinę naštą sveikatos priežiūros sistemoje neša vidutinio ir žemesnio lygio sveikatos priežiūros įstaigos – ligoninės, o aukščiausio lygio – Vilniaus ir Kauno universitetinės ligoninės turi teikti tik tas paslaugas, kurioms reikalingos labai aukšto lygio technologijos ir yra žmonių, mokančių su jomis dirbti. Konfliktas kyla dėl to, kad spekuliuojama nėščiųjų ir naujagimių gerove. Manyčiau, pernelyg griežtas reglamentavimas nėra prasmingas, nes aukštųjų technologijų ir specialistų yra ne vien tuose centruose. Turėtų būti palikta teisė teikti aukščiausio lygio paslaugas tose ligoninėse, kurios atitinka minėtas sąlygas. Tarkime, mūsų ligoninėje, taip – Panevėžio, Šiaulių respublikinėse, Klaipėdos universitetinėje ligoninėje.
Tarkime, paprastas pavyzdys: aš asmeniškai moku daryti kordocentezę. Tai yra, punktuoti vaisiaus virkštelę, paimti vaisiaus kraujo mėginius, jeigu reikia, daryti vaisiaus kraujo perpylimą. Esu baigęs kursus, turiu sertifikatą. Jeigu pas mus atvyksta tokia pacientė, ir mes galime jai padėti, nejaugi vis tiek turime siųsti į kitą ligoninę? Kitas dalykas: ir mūsų ligoninė, ir Šiaulių ligoninė turi naujagimių reanimacines lovas su naujausiomis technologijomis. Turime puikių gydytojų neonatologų, daug metų patirties teikiant trečio lygio neonatologines reanimacines paslaugas. Mano nuomone, realiai yra taip: tokios įsakymo korekcijos diktuojamos konkurencijos. Siekiama užsitikrinti pacientų srautą. Be to, paslaugos brangsta, o kadangi pinigų sveikatos apsaugos sistemoje yra tiek, kiek yra, vadinais, siekiama, kad jie eitų į centrus. Tretinio lygio paslaugų, teikiamų ne aukščiausio lygio gydymo įstaigose, Ligonių kasos paprasčiausiai nepamoka. Ar tikrai galvojama apie pacientus? Vilniaus mieste tai dar viskas netoliese, o tarkime, iš Klaipėdos iki Kauno 210 km., nuo Šiaulių – iki Kauno 150, iki Vilniaus – 220 km. Kažin, ar saugu vežti pacientę, kuriai gresia 25, 26, 27 savaičių priešlaikinis gimdymas? “
Kodėl nepasirengta permainoms
Ir vis dėl to, grįžkime prie klausimo, kodėl VMKL nepasirengė permainoms? „Nelabai sąžininga taip teigti, nes mūsų klinikai iki šiol vadovavo dabartinė Santariškių ligoninės Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. G. Drąsutienė, ir ji atstovavo mus visus. Ne aš, ne R. Daunoravičius, o būtent profesorė atstovavo, kūrė programą, viziją. Dirbo čia, o ruošė dirvą kitur. Nepretenduojame į Perinatologijos centrą, į metodikų, metodologijų, rezidentų rengimą. Pretenduojame į tretinio lygio paslaugų teikimą, nes tai galime daryti. Šioje situacijoje reikia atskirti du dalykus: savo galimybes bei patirtį gydyti ir Perinatologijos centro analitinę, mokomąją, strateginę veiklą. Yra žmonių, kurie tik nori sąžiningai dirbti savo darbą. Išėjusių iš operacinės ar gimdyklos jų konsultacijų dar laukia pacientai. Nebijau prisipažinti, kad esu vienas iš jų. Mes neturime laiko vaikščioti pas valdininkus ir užsiiminėti įvairaus plauko lobistine veikla. Kalbu tiesiai, nes nemėgstu nekompetencijos ir užkulisinių veiklų“, - teigia Ginekologijos skyriaus vedėjas dr. Gediminas Mečėjus.
"Lietuvos žinios"
Valentina Jakimavičienė