Kovo 2 dieną ligoninės Dienos chirurgijos skyriuje trijose operacinėse vyko kojų venų negyjančių žaizdų (trofinių opų) operacijos. Dienos chirurgijos skyriaus vedėjas med. dr. Narimantas Markevičius sako, jog Vokietijos chirurgai kolegos buvo maloniai nustebinti mūsų turimos medicininės technikos. Jie klausė, ką turėtų atsivežti, tačiau paaiškėjo, kad tereikia tik specialios aparatūros būtent planuojamoms operacijoms atlikti, visa kita turime.
Šeštadienį pasaulinio lygio chirurgijos meistrai kartu su mūsų kraujagyslių chirurgais atliko negyjančių kojų venų žaizdų operacijas. Profesorius Vytautas Triponis kartu su Vilniaus universiteto studentais yra paskaičiavęs, kad tokių ligonių yra apie 10 000, kasmet šis skaičius auga. Europoje ir Amerikoje taikomas naujas gydymo metodas, vadinamasis Shave therapy, lietuviškai galėtume versti kaip „skutimo terapija“, kurios esmė – specialiu prietaisu paruošiama opos vieta, išvaloma iki pat gilesnių audinių ir į tą vietą persodinama oda nuo šlaunies. Prigyja maždaug 90 procentų atvejų. Tiek psichologiškai, tiek ekonomiškai tai yra labai patogus metodas – nereikia pirkti tvarsliavos, kasdien perrišinėti žaizdų poliklinikose, mažėja eilės, gerėja gyvenimo kokybė. Vokietijoje šis gydymas yra finansuojamas ligonių kasos.
„Buvo operuoti 8 ligoniai, kurių žaizdos yra išties komplikuotos, negyjančios trejus, ketverius metus. Po operacijų bus galima vertinti naujojo metodo efektyvumą ir mąstyti apie aparatūros pirkimą, o galbūt jos gaminimą Lietuvoje“, – apie ateities planus svarsto med. dr. N. Markevičius. Trofinių opų gydymas – vienas brangiausių pasaulyje. JAV tam iškleidžiama 5 milijardai dolerių kasmet, Jungtinėje Karalystėje – apie 2,5 milijardo svarų. Lietuvos duomenų, deja, neturime... Žmonės vargsta metų metais, ir tikimės, kad naujasis metodas palengvins daugelio gyvenimą. Lietuvoje tokios opos gydomos konservatyviuoju būdu, kartais tenka ir į ligoninę guldyti ligonius, nes atviros žaizdos – atviri vartai bakterinėms infekcijoms. „Giliųjų venų ligos, kai komplikuojasi atsivėrusiomis opomis – išties ilgo gydymo reikalaujantis procesas. Mes neturime specialios aparatūros, kuri paruoštų opos vietą naujai odai persodinti. Pasaulinio garso chirurgų iš Vokietijos ir Austrijos demonstruojamosios mokomosios operacijos – viltis tokioms operacijoms ir Lietuvoje“, – sako med. dr. Narimantas Markevičius.