Ministras ir svečiai apžiūrėjo ligoninės gimdymo skyrius, užėjo į modernius gimdymo kambarius, apsilankė Naujagimių skyriuje, akušerijos operacinėse. V. P. Andriukaitis pasidžiaugė puikiai sutvarkytu, suremontuotu, europinius standartus atitinkančiu Akušerijos ginekologijos korpusu ir jaukia, šilta atmosfera.
„Medicina yra milžiniškas choras – nuo soprano iki boso, nuo falceto iki gaudesio, nuo falšo iki absoliučiai grynos natos skambėjimo“, - taip pradėjo savo kalbą sveikatos apsaugos ministras Didžiojoje auditorijoje su Vilniaus miesto klinikinės ligoninės darbuotojais. V. P. Andriukaitis peržvelgė visą dabartinės sveikatos priežiūros sistemos valdymo struktūrą, pabrėždamas joje tvyrantį chaosą, kuriame ligonis iš esmės negali gauti jam reikalingos priežiūros, o medikas neturi galimybių jam tos priežiūros suteikti. Nėra sistemos ir sisteminio valdymo. Ministro manymu, būtina grįžti prie sisteminio patologijų, pacientų srautų valdymo visos šalies mastu. Ligoninės turi gydyti, o ministerija, savivaldybių sveikatos skyriai turi metodiškai valdyti, reguliuoti pacientų srautų judėjimą. Todėl, pasak ministro, būtina peržiūrėti, koncentruoti vienose rankose ligoninių pavaldumą.
„Mes norime gydyti, o ne teikti paslaugas. Mes norime pasiekti, kad gydymas neišnyktų nei iš žodyno, nei iš santykių. Turi būti atstatytas pasitikėjimo, pagarbos santykis į gydytoją, medicinos darbuotoją, kaip į žmogų teikiantį aukščiausią pagalbą, o ne paversti jį paslaugos tiekėju, kurį paslaugos vartotojas šokdina, kaip panorėjęs“, - kalbėjo ministras.
Ministro V. P. Andriukaičio planuose – permainų daug. „Viešasis sektorius turi būti prioritetinis visose srityse. Bet kas jums sakė, kad rengiuosi naikinti privatųjį medicinos sektorių? Jis yra ir tegu būna. Bet grąžinus milijardą, kuris dabar skiriamas privatiesiems, į viešąsias medicinos įstaigas, ir bus galima sutvarkyti ligonines, ligonių srautus ir padidinti atlyginimus; nebereikės gydytojams plėšytis dviejuose-trijuose darbuose.“
Ligoninės medikai atkreipė ministro dėmesį dar ir į tai, kad racionalus turimos aparatūros apkrovimas ir atlyginimų dydis – bene svarbiausi faktoriai, lemiantys nemažas pacientų eiles ir gydytojų darbą keliose įstaigose. „Sutikite, – sakė ministras V. P. Andriukaitis, – eilės nesusidaro pačios, jos ir dirbtinai sudaromos. Todėl tvarkykime brangios įrangos apkrovimą visi kartu. Kodėl viešojo sektoriaus įstaigose po pietų jau neatliekami jokie tyrimai, o pacientai siunčiami pas privatininkus? Ar Jūs norite bėgioti iš vienos įstaigos į kitą rankiodamiesi padorią algą? Kodėl pas Jus tyrimai negali būti atliekami ilgiau, apkraunant brangią aparatūrą ne kokiais 30, o visais 100 proc.?“
Ligoninių perkėlimas į valstybinį lygį, savivaldybėms paliekant atsakomybę už pirminę sveikatos priežiūrą – dar vienas ambicingas permainų punktas V. P. Andriukaičio ateities planuose. „Mano nuomone, ligoninės visoje šalyje turi būti perkeltos į valstybinį lygį, o savivalda turėtų likti atsakinga tik už pirminę sveikatos priežiūros grandį. Tada mažiau rastųsi visokių koncesijų, medicininio turizmo ar kitokių nežinia kam naudingų idėjų, o būtų galima realiau planuoti ir kontroliuoti investicijas“. Ministras pripažino, kad labai sunku gyventi pertvarkų laikotarpyje, bet „toks jovalas, koks yra dabar medicinoje, tęstis daugiau nebegali, todėl identifikuosim visas silpnybes, visas stiprybes ir – keisim“.
Atsisveikindamas V. P. Andriukaitis pasakė, kad tiek permainų, prijungimų, atjungimų, restruktūrizacijų, kiek buvo skirta Vilniaus miesto klinikinei ligoninei per pastaruosius metus vienai įstaigai ir vienam direktoriui - per daug. Ir pažadėjo: „todėl mėginsim dalintis naštą“.