Palanki ir saugi aplinka
Tie, kas vaikus jau užaugino, prisimena daug juokingai graudžių istorijų apie tai, kaip tėveliai su deficitinių vaisių maišeliais stoviniuodavo po ligoninės langais, norėdami bent viena akimi žvilgterti į baltą ryšulėlį savo moters rankose – tokį lauktą kūdikį, pažinties su kuriuo tekdavo palaukti dar keletą dienų po jo gimimo... Tie laikai jau praeityje, dabar kūdikio atėjimas - visos šeimos džiaugsmas ir rūpestis. Daugelis moterų planuotus ir lauktus kūdikius gimdo dalyvaujant vyrams. Sveiki naujagimiai nuo pirmųjų valandų būna kartu su mamomis ir tėčiais. Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Naujagimių skyriaus vedėja med. m. dr. Violeta Drejerienė sako, jog nuogąstavimai, kad kūdikiui gali būti nepalanki suaugusių šeimos narių kaimynystė, nepagrįsti. Juk vos po keleto dienų jis bus namuose. Nerekomenduojama, kad naujagimius lankytų nepilnamečiai vaikai, kurie gali užkrėsti juos vaikiškomis infekcijomis, tarkime, vėjaraupiais, nuo kurių kol kas naujagimiai Lietuvoje privalomai neskiepijami. Tačiau pasitaiko, jog namie laukiantys broliukai ir sesutės neištveria neaplankę mamos ir naujojo šeimos nario. Klinikoje kuriama palanki motinai ir kūdikiui aplinka. Pagimdžiusiai moteriai ramiau ir saugiau, kai artimieji ateina pas ją. Patinka būti su vyru, patinka, kai gimdyvės mama pabūna prie vaikelio. Apie 27 proc. kūdikių gimsta atlikus cezario pjūvį, tokioms moterims pirmomis dienomis sunkiau prižiūrėti kūdikį, todėl ramiau, kai šalia yra artimieji.
Gydytojos neonatologės dr. Violetos Drejerienės gerų rankų prisilietimą, atidų tiriantį žvilgsnį, kvalifikuotą pagalbą, nuoširdų palinkėjimą stipriai kabintis į gyvenimą pajaučia kiekvienas čia gimęs kūdikis. O sulaukiama jų kasmet apie 4 tūkstančius – pusės iš 8,5 tūkstančio gimstančių sostinėje (2011 m. Vilniuje gimė 8301 naujagimis). Po 2008 m. rekonstrukcijos ir remonto atnaujinta, modernizuota, jauki ir šiuolaikiška Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir ginekologijos klinika, kurioje dirba aukščiausios kvalifikacijos gydytojų akušerių - ginekologų, neonatologų, akušerių, slaugytojų komanda, gebanti suteikti reikalingą pagalbą ne tik sveikoms ir sveiko vaiko laukiančioms būsimosioms mamoms, bet ir gimdyvėms bei kūdikiams su sunkia patologija. VMKL buvo, yra ir bus pažangiausia ligoninė Vilniaus ir visos Lietuvos šeimoms, ypač motinai ir vaikui. Čia yra viskas, ko reikia, kad motina saugiai pagimdytų ir kartu su kūdikiu sveiki sugrįžtų į namus.
„Kai laukėme savo pirmagimio, sprendėme, kur jį gimdyti. Pasirinkome Vilniaus miesto klinikinę ligoninę, kur gimėme ir mes patys. Sūnus gimė atlikus cezario pjūvį. Mūsų mamos iki šiol įsitikinusios, jog čia dirba patys geriausi specialistai. Neabejojome jų kompetencija, išmintimi ir tikrai nenusivylėme. Mūsų Nojui jau penkti metukai, laukiame antrojo kūdikio – dukrelės. Buvome apsilankę pasižiūrėti, kaip atrodo klinika po remonto. Džiaugiamės, kad dabar viskas atnaujinta ir taip jauku. Ir antrajam mūsų mažyliui ateiti į pasaulį padės tie patys profesionalūs ir nuoširdūs medikai,“ – kalba jauna vilniečių šeima Saulė ir Tomas.
Atsakomybė ir išmintis - silpniausiems
Čia iš visos Vilniaus apskrities atvyksta būsimosios mamos, turinčios vienokių ar kitokių sveikatos problemų, tuomet, kai įtariamas priešlaikinio gimdymo pavojus, vaisiaus patologija. Tai viena iš priežasčių, kodėl čia kaupiasi ir didžiausios problemos, ir didžiausia patirtis gydytojų, kurie derina mokslinį ir pedagoginį darbą, vadovavimą būsimųjų gydytojų neonatologų, akušerių ginekologų praktikoms, rezidentūroms ir kasdienes pareigas.
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Naujagimių skyriuje nuo pat jo įkūrimo buvo taikomi pažangiausi to meto naujagimių tyrimo, diagnostikos ir gydymo bei slaugos metodai. 1987 m. gydytoja neonatologė Violeta Drejerienė pirmoji Lietuvoje pradėjo naujagimių galvos smegenų ultragarsinius tyrimus. Neonatologė doc. Nijolė Drazdienė pirmoji Lietuvoje pradėjo nuoseklius ir kryptingus išnešiotų ir neišnešiotų naujagimių širdies ultragarsinius tyrimus. 1993 m. spalio mėn. atlikta pirmoji Lietuvoje kordocentezė ir kraujo transfuzija dar negimusiam vaikui, sergančiam ypač sunkia hemolizine liga.
Naujagimių skyriaus medikai aktyviai dalyvavo rengiant ir įgyvendinant nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros sistemos reorganizavimo ir tobulinimo nuostatas. Nuo 1992 m. Naujagimių skyrius tapo Vilniaus perinatologijos centro sudėtine dalimi. Čia gydomi labai maži neišnešioti, didelės rizikos, sunkiai sergantys naujagimiai. Čia gimė ir buvo gydyta mažiausia Lietuvos naujagimė Rasa Marija, svėrusi vos 450 g ir du Lietuvos ketvertukai.
Akušerijos ginekologijos ir neonatologijos paslaugų tobulinimas - svarbiausi ligoninės veiklos prioritetai. Aukštos kvalifikacijos ir didelės patirties medikų komanda, metai iš metų pasiekianti aukštų darbo rezultatų, pasitiki savo jėgomis. Vilniaus m. klinikinėje ligoninėje toliau planuojama plėtoti ir diegti naujas technologijas, kad gimusiems naujagimiams, vaikams ir jų motinoms būtų teikiamos aukščiausio lygio paslaugos.
Sveika motina, sveikas kūdikis
Naujagimis - tai kūdikis, gimęs nuo 22 savaičių gestacinio amžiaus (nėštumo laiko) ir 500 gramų svorio. Priešlaikinių gimdymų Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje – 11 – 12 proc. Lietuvos vidurkis – perpus mažesnis. Nenuostabu: juk čia nukreipiamos gimdyti būsimosios motinos ne tik įprastais, bet ir ypatingais atvejais. Ar sunkių komplikuotų gimdymų ir moterų, turinčių vienokių ar kitokių sveikatos sutrikimų, pastaraisiais metais daugėja?
„Lietuva – gera ir graži šalis, galiu lyginti, kiek daug pasikeitimų įvyko per 30 – 35-erius metus,“ – sako dr. V. Drejerienė. – Žmonės sulaukia planuotų, išsvajotų kūdikių, gimstančių iš meilės, kuriais rūpinais visa šeima. Tačiau socialinė aplinka, ilgalaikiai stresai, neužtikrintumas, kuris tęsiasi ilgus metus, neretai duoda nepageidaujamų rezultatų. Sulaukiame vis daugiau nėščiųjų, sergančių diabetu, hepatitu C, turinčių priklausomybę nuo alkoholio, rūkymo ir narkotinių medžiagų. Esame atlikę tyrimus, įrodančius, jog būtent motinų rūkymas nėštumo metu yra naujagimių įgimtų inkstų ir šlapimo takų patologijų priežastis. Tarp tokius naujagimius pagimdžiusių moterų - dvigubai daugiau rūkančių, negu bendrojoje moterų populiacijoje. Tai nedideli tyrimai, bet gana patikimi rezultatai. Daugėja nėščiųjų, kurioms pasireiškia sunkios nėštumo patologijos, tarkime aukšto kraujospūdžio liga – preeklampsija ir kt. Nėščiosios sveikata – tai ir kūdikio sveikata. Dėl tokių priežasčių gimsta neišnešioti, sunkiai sergantys, maži, tik 1000 g arba netgi dar mažiau sveriantys naujagimiai. Dėl jų gyvybės tenka kovoti nuo pat pirmųjų minučių, kurios yra pačios svarbiausios gyvenime.
Riba tarp žmogaus ir ...angelo
„Kol stabilizuojama neišnešioto naujagimio būklė, gydytojų komanda dirba 4 – 5 val. Jie labai trapūs ir negalima nuo jų nuleisti akių. Atrodo, jau pagerėjo, bet kitą akimirką būklė gali kardinaliai pasikeisti,“ – pasakoja gydytoja. - Kodėl vienas kūdikis kabinasi į gyvenimą, o kitas toks pat – ne, pasakyti nelengva. Labai daug priklauso nuo to, kokį sveikatos, jėgų ir tėvų meilės bagažą jis, taip anksti pasibeldęs į pasaulį, spėjo susikrauti iki gimimo. Vienas dalykas išgelbėti neišnešiotą naujagimį 36 savaičių gestacinio amžiaus, kitas – 26-28 savaičių, nes labai skiriasi jų branda, pasirengimas gyvenimui. Modernios medicinos technologijos, vaistai, medikų komandos patirtis ir priežiūra – visa tai kai kada padaro stebuklą – mažiausia mūsų klinikoje išgyvenusi mergytė Rasa Marija gimė vos 450 g.“
Naujagimių skyriuje – stendai nuotraukų, kurias medikai rekomenduoja pasižiūrėti šeimoms, labai išgyvenančioms dėl prieš laiką gimusio kūdikio, teikiančios optimizmo ir pasitikėjimo medikais, kurie daro viską, kas tik įmanoma, kad mažyliui patiktų šiame pasaulyje.
Medicinos mokslo pasaulyje svarstoma reali išgyvenimo riba - tokių mažyčių ir taip anksti gimusių kūdikių išgyvenimo galimybės – labai nedidelės, nes labai nesubrendę gyvybiškai svarbūs organai. Naujos diagnostikos ir gydymo technologijų atsiradimas ženkliai padidino mažų ir sunkiai sergančių naujagimių išgyvenamumo galimybes. Ne tik pas mus, visame pasaulyje... Tačiau nei didžiulės medikų pastangos, nei vaistai daugeliui labai mažyčių neišnešiotų kūdikių negali pakeisti būtinos gyvenimui aplinkos – motinos įsčių. „Mes darome viską, kad toks gležnas vaikutis kabintųsi į gyvenimą, tačiau nesame dievai...“ – sako gydytoja. - Gydytojai neonatologai ir slaugytojos neretai po darbo išeina svaigdami iš nuovargio... Tėvai klausia: „Ar viskas gerai? Kada leisite maitinti? Kada galime planuoti grįžti namo?“ Ką galime jiems atsakyti... Tik tiek, kad kasdien, kas minutę darome viską, ką galime, kad net ir silpniausias gimęs vaikelis išgyventų. Mūsų klinikoje gimusių iki 1000 g svorio naujagimių išgyvena apie 83-85 proc. Prieš 20 metų tokie kūdikiai neišgyvendavo.“
Aukštasis pilotažas
Neonatologija prilyginama aukštajam pilotažui aviacijoje, kur viskas turi būti aukščiausios prabos - ir aparatūra, ir specialistų profesionalumas. Aparatūra Naujagimių skyriuje – labai brangi. Jos pagrindas – maždaug prieš 18 metų iš Šveicarijos gauta parama. Daug kas įsigyta per tuos metus iš valstybės bei ligoninės lėšų. Tačiau aparatai dėvisi ir sensta, o mažiausiems reikia to, kas geriausia. Dabar vėl tikimės sulaukti aparatūros iš Šveicarijos. „Kai prieš daugiau kaip 30 metų pradėjau dirbti, neonatologiją rinkdavosi nedaugelis. Dabar situacija pasikeitė. Džiaugiuosi, kad jauni gydytojai pediatrai vis noriau renkasi neonatologiją ir siekia to aukščiausio profesionalumo, derindami jį su geriausiomis savo žmogiškosiomis savybėmis,“ – sako gyd. V. Drejerienė. - Naujagimis kaip gėlytė – gali labai greitai nuvysti, bet jeigu suteiki laiku ir teisingą pagalbą, jis labai greitai pražysta ir suteikia tokį didelį emocinį pasitenkinimą, kuris atperka ilgas nuovargio ir nerimo valandas.“
Kūdikių mirtingumas – labai svarbus valstybiniu požiūriu rodiklis, liudijantis šalies gerbūvio, žmonių saugumo, gyvenimo kokybės ir sveikatos apsaugos lygį. Nuo 1992 m., Lietuvoje šis rodiklis sumažėjo nuo 16, 5 iki 4,3 tūkstančiui gyvų gimusiųjų ir priartėjo prie išsivysčiusių Europos šalių rodiklių.
Valentina Jakimavičienė
"Lietuvos žinios"
2012 04 26